بسیاری از افراد در مورد تفاوت کار در RGB و CMYK گیج می شوند، بنابراین در اینجا یک راهنمای مفید است که توضیح می دهد که چگونه این دو سیستم کار می کنند.

کار در CMYK شبیه نقاشی روی کاغذ است. شما با یک ورق سفید شروع میکنید و هر رنگی که اضافه میکنید کاغذ را تیره تر میکند. در CMYK حلقه هایی از ابی، قرمز و زرد وجود دارد.

 

 

 

اگر شما Cyan و Magenta را ترکیب کنید، آبی خواهید داشت

 

 

اگر شما Cyan و  Yellow را ترکیب کنید، سبز خواهید داشت

 

 

اگر زرد و Magenta را ترکیب کنید، قرمز خواهید داشت

 

 

اگر شما هر سه رنگ  Cyan، Magenta و Yellow را ترکیب کنید رنگ سیاه خواهید داشت. در واقع، شما سیاه  ندارید بلکه به جای آن یک قهوه ای تیره دارید. به همین دلیل چاپ تجاری یک رنگ چهارم، سیاه را به وجود می آورد تا سایه های و رنگ مشکی در چاپ غنی تر شود. و این همان چیزی است که ما به آن CMYK می گوییم، که اولین مخفف نامطلوب جهان است. بعضی از استدلال ها در مورد آنچه که K نامیده می شود وجود دارد؛ اجماع این است که آن کلید است.

 

 

کار در RGB دقیقا مخالف است. شما با سیاه و سفید شروع میکنید، و هر رنگی که اضافه میکنید، تاریکی را روشنتر میکند. در اینجا حلقه ها در قرمز، سبز و آبی هستند.

 

 

اگر شما قرمز و سبز را ترکیب کنید، نتیجه هنوز روشن تر است: شما رنگ زرد را دارید

 

 

اگر شما آبی و سبز را ترکیب کنید، به رنگ Cyan تبدیل می شود

 

 

اگر شما آبی و قرمز را ترکیب کنید،به رنگ  Magenta تبدیل می شود

 

 

اگر شما هر سه رنگ را ترکیب کنید – قرمز، سبز و آبی – شما سفید خالص خواهید داشت. در اینجا باید گفت که  RGB و CMYK دقیقا مخالف هم هستند: همپوشانی در داخل حلقه های CMY قرمز، سبز و آبی هستند و ترکیبات درون حلقه های RGB به صورت سیاهی، قرمز و زرد رنگ هستند.

 

 

هنگام ساخت آثار هنری برای چاپ، باید توجه داشته باشید که محدوده رنگ RGB بسیار گسترده تر از محدوده CMYK است. این به این معنی است که شما می توانید رنگ های بسیاری در RGB ایجاد کنید که  در CMYK قابلیت چاپ ندارد.

 

 

اگر شما درمحیط  RGB  کار می کنید شما می توانید بررسی کنید که چگونه تصویر تغییر خواهد کرد زمانی که به  CMYK تبدیل می شود با انتخاب نمایش> رنگ اثبات، یا با استفاده از میانبر Ctrl Y (مک) / کلیدهای Ctrl Y (ویندوز) تبدیل شده است. در اینجا می توانید ببینید که چگونه رنگ های اشباع شده در این دلقک در هنگام تبدیل به CMYK بسیار تیره تر  می شوند. بنابراین اگر شما برای چاپ کار می کنید، باید رنگ ها را از ابتدا بروی CMYKتنظیم کنید تا بعدا و هنگام چاپ دچار مشکل نشوید.