چاپ کارتن

  • چاپ از تک رنگ تا پنج رنگ

  • لمینت و فلکسو

  • ابعاد دلخواه

  • سینگل، سه لا، پنج لا

  • خدمات پس از چاپ متنوع

مراحل چاپ کارتن

قبل از اینکه به نحوه تولید و چاپ کارتن برسیم باید بدانیم که کارتن چیست و چگونه تولید می شود.

ورق کارتن از بازیافت و خمیر مقوا و کاغذ های بازیافتی در کارخانه تولید ورق در ابعاد مختلف و ضخامت های استاندارد اماده می شود. انواع ضخامتهای که ورق کارتن تولید می شود می توان به ورق سینگل ( نازک ) ، ورق 3 لایه ، ورق 5 لایه نام برد که با توجه به وزن محصول و ابعاد آن که داخل کارتن قرار می گیرد می توان از ضخامتهای مختلف استفاده کرد.

انواع و مدلهای چاپ کارتن :

برای تولید چاپ کارتن از سه تکنیک چاپ استفاده می شود که در زیر به انواع آن می پردازیم :

1 – کارتن لمینت :

برای تولید کارتن به صورت کارتن لمینت ابتدا طرح مورد نظر ما پس از طراحی به صورت افست برروی انواع کاغذ و مقوا ( ترجیحا مقوای پشت طوسی نازک ) چاپ شده و پس از انجام مراحل پس از چاپ ( در صورت سفارش مشتری ) مثل سلفون ، یووی ، سلفون یووی موضعی ، برجسته به مرحله لمینت می رسد. در مرحله لمینت مقوای چاپ با دستگاه لمینت بروی ورق لمینت شده ، و پس از خشک شدن چسب با قالب تهیه شده براساس طرح ، مرحله دایکات انجام می شود . لازم به ذکر است که در تولید کارتن به صورت لمینت و چاپ افست محدودیتی در طراحی و رنگ نیست. با تکنیک چاپ کارتن لمینت می توان کارهای زیبا و خاصی تولید و اماده کرد.

2 – چاپ فلکسو :

برای تولید کارتن به صورت چاپ فلکسو ابتدا برای هر رنگ یک کلیشه با توجه به ابعاد چاپ تهیه می شود. بعد از مونتاژ کلیشه برروی دستگاه فلکسو مرحله چاپ شروع میشود . لازم به ذکر است که در چاپ کارتن با دستگاه فلکسو برای هر رنگ مورد نظر همان رنگ در دستگاه ریخته میشود. در تکنیک چاپ فلکسو خدمات پس از چاپ نمی توان انجام داد. بعد از اتمام چاپ و خشک شدن مرکب نوبت به دایکات می رسد. لازم به ذکر است که با توجه به هزینه بالای کلیشه در چاپ فلکسو این مدل چاپ برای تعداد بالا به صرفه بوده.

چاپ فلکسو 2 رنگ

3 – چاپ سیلک :

این تکنیک چاپ کارتن یکی از مدلهای قدیمی و منسوخ شده چاپ کارتن می باشد. قبل از چاپ فلکسو چاپهای تک رنگ و دورنگ در چاپ کارتن با چاپ سیلک صورت می گرفت اما به دلیل کیفیت پایین و کند بودن آن دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرد.

چاپ سیلک کارتن

انواع ورق برای تولید کارتن:

برای تولید کارتن ورقهای مختلف با کیفیت و ضخامت مختلف در کارخانه تولید می شود که زیر به انواع آن می پردازیم :

در تولید ورق کارتن به کاغذ های کنگره دار یا آکاردونی وسط ورق فلوت گفته می شود که با توجه به ارتفاع و فاصله بین آنها دارای اسمهای مختلفی می باشد.

  • ورق سینگل
  • ورق E فلوت 
  • ورق C فلوت 
  • ورق B فلوت 

لازم به ذکر است که ورق برای تولید کارتن در دو مدل رنگ، یکی رنگ کرافت یا قهوه ای و دیگری رنگ سفید تولید می شود که رنگ سفید دارای قیمت گرانتری می باشد.

انواع ورق کارتن

1 – ورق سینگل :

از نازک ترین ورقها در تولید کارتن می باشد. که معمولا برای جعبه های فانتزی و خاص در تولید کارتن استفاده می شود. این نوع ورق یا دارای فلوت نبوده یا با فلوتی با ارتفاع خیلی کم تولید می شود. این ورق بخاطر ضخامت کم برای جعبه های که دارای پیچیدگی خاص یا خط تا های نزدیک به هم هستن ایده ال بوده و مورد استفاده قرار می گیرد.

2 – ورق E فلوت :

بعد از ورق سینگل یکی از ورقهای نازک می باشد که برای کارهای سبک مورد استفاده قرار می گیرد. ارتفاع هر کنگره یا فلوت آن بین ۱٫۱ تا ۱٫۶ میلی متر ودر هر متر مربع تعداد۲۹۰ تا ۳۲۰ کنگره یا فلوت وجود دارد. ورق E فلوت دارای ریز ترین فلوت ها در بین ورق های تولیدی می باشد.

3 – ورق C فلوت :

ورق C نیز ارتفاع هر کنگره و فلوت بین ۳٫۵ تا ۳٫۷ میلی متر و در هر متر مربع تعداد ۱۲۰ تا ۱۴۵ کنگره یا فلوت وجود دارد. ورق C یکی از ورقهای ضخیم و برای کارتنهای سنگین مورد استفاده قرار می گیرد.

4 – ورق B فلوت :

ورق E نیز ارتفاع هر کنگره بین ۲٫۱ تا ۲٫۹ میلی متر می باشد و در هر متر مربع تعداد ۱۲۵ تا ۱۵۰ کنگره وجود دارد.

سایز فلوت کارتن

انواع ترکیب ورق در تولید کارتن :

برای تولید کارتن با توجه به وزن محصول و ابعاد آن می توان از ورقهای سه لایه و پنج لایه و 7 لایه استفاده کرد. این ورقها از ترکیب ورق C و B و E و A با ورق صاف کرافت درست می شود.

برای مثال ورق 3 لایه از ترکیب فلوت E با دو ورق صاف در دو طرف فلوت درست می شود. ورق 5 لایه از ترکیب 2 فلوت و 3 ورق صاف درست می شود .

در زیر عکس ورق E فلوت ، 3 لایه ، 5 لایه و 7 لایه گذاشته شده است.

ورق کارتن سه لایه 5 لایه

انواع طراحی در تولید و چاپ کارتن :

کارتن درب و کف جدا :

این مدل کارتن با توجه به مدل بسته شدن مصرف ورق بالاتری داشته و دارای قیمت بالاتر نسبت به مدلهای دیگر دارد. این مدل بسته بندی معمولا برای محصولات فانتزی و لوکستر مورد استفاده قرار می گیرد. این مدل کارتن هم به صورت لمینت کارتن ( چاپ رنگی ) و هم به صورت فلکسو می تواند تولید شود.

قفل درب و کف جدا

کارتن درب و کف دارویی :

این مدل کارتن با توجه به مدل بسته شدن یکی از عامیانه ترین مدل های بسته بندی در جعبه و کارتن می باشد که هم به صورت کارتن لمینت و هم به صورت فلکسو قابل تولید و چاپ می باشد

کارتن درب و کف دارویی

کارتن با قفل دوبل  :

این مدل کارتن دقیقا شبیه کارتن درب و کف جدا می باشد با این تقاوت که روی درب یه قفل دوم جهت مقاوم کردن درب در برابر باز نشدن راحت کارتن دارد. این مدل ، هم به صورت کارتن لمینت و هم به صورت فلکسو قابل تولید و چاپ می باشد

کارتن قفل دوبل

کارتن کف قفلی  :

این مدل کارتن یکی از پر کاربردترین مدل کارتن است که درب جعبه به صورت دارویی بوده و کف آن قفلی داخل هم می باشد. این مدل کارتن از نظر مصرف ورق اقتصادی بوده و هم به صورت کارتن لمینت و هم به صورت فلکسو قابل تولید می باشد. این مدل کارتن برای قسمت درب دارویی می تواند دارای قفل مکمل نیز باشد

کارتن کف قفلی

کارتن سینی خود قفل ( مادربردی ، کیبردی )  :

کارتن کیبردی یا مادربردی معمولا برای محصولاتی استفاده می شود که ارتفاع کوتاه دارند و باید از بالای محصول به آن دسترسی داشته باشیم . این مدل کارتنها جزء کارتنهای فانتزی به حساب آمده و پر کاربرد می باشد.

یکی دیگر از مزایای کارتنها با قفل کیبردی این است که این مدل کارتنها دارای کفی یک تیکه بوده و در صورت سنگین بودن محصول باعث در رفتن کف کارتن نمی شود.

کارتن مادربردی