چاپ افست

 • چاپ از تک رنگ تا پنج رنگ

 • چاپ انواع رنگ‌های پنتوم

 • ابعاد دلخواه تا سایز 100×70

 • چاپ بر روی انواع مقوا و کاغذ

 • خدمات پس از چاپ متنوع

چاپ افست

انواع کاربردهای چاپ افست

چاپ افست به فرآیند غیر مستقیم چاپ گفته می‌شود. امروزه بسیاری از ابزارهای نمایش و بسته‌بندی‌ها با چاپ افست انجام می‌گیرند. از ویژگی‌های آن می‌توان به کیفیت چاپ خوب و هزینه‌ی پایین در تیراژ بالا اشاره کرد.

چاپ افست چیست؟

چاپ افست یک روش معمولی و در عین حال باکیفیت در صنعت چاپ است. در این فرآیند، قسمت‌های چاپ و غیرچاپ تقریباً در یک سطح قرار دارند. برای چاپ افست از جوهرهای چاپ با ویسکوزیته بالا استفاده می‌شود. این جوهرها از طریق سیلندر چاپ (از چپ به راست) و سیلندر بلنکت (وارونه) روی کاغذ (از چپ به راست) منتقل می‌شود. تکنولوژی و تکنیک این نوع چاپ به این صورت است که در دستگاه چاپ افست چه به صورت رول و یا به صورت شیت، مرکب پس از عبور از نوردهای مخصوص و سلایه و صاف‌شدن کامل به سطح زینک می‌رسد. پس از آنکه زینک آغشته به مرکب شد؛ ژلاتین‌های مخصوص که برروی زینک است مرکب را به لاستیک چاپ منتقل می‌کند. پس از آنکه لاستیک چاپ آغشته به مرکب شد در اثر فشار تنظیم شده توسط دستگاه مرکب از روی لاستیک به کاغذ منتقل می‌شود.

این دستگاه در مدل‌های مختلف توسط شرکت‌های معتبر دنیا مثل هایدلبرگ، رولند، میتسوبیشی، کایابا و غیره تولید می‌شود.

مدل‌های دستگاه‌های چاپ افست:

 1. تک رنگ 
 2. دور نگ 
 3. چهار رنگ 
 4. پنج رنگ 
 5. شش رنگ 
 6. هشت رنگ

است که به دو صورت چاپ مستقیم یک رو و چاپ دورو همزمان (ZP) ساخته می‌شوند.

سایزهای معمول:

 • دو ورقی (50 در 70)
 • چهار و نیم ورقی (70 در 100)
 • جی تی او (35 در 50)

و یک سری سایزها بنا به سفارش مصرف کننده

تمامی عکس‌ها، طرح‌ها و رنگ‌ها در این مدل چاپ با چهاررنگ اصلی: آبی، قرمز، زرد و مشکی ساخته می‌شود.

چاپ افست بیشتر در ابزارهای نمایش و بسته‌بندی‌های باکیفیت و ظریف مورد استفاده قرار می‌گیرد. به علاوه، چاپ افست برای چاپ‌های کم حجم (از نظر متریال نه تعداد)، منطقی‌تر به نظر می‌رسد، زیرا هزینه‌های اولیه‌ی آن در مقایسه با چاپ فلکسوگرافی کمتر است.

تعرفه چاپ افست:

در خصوص تعرفه چاپ افست لازم بذکر است که طی نوسانات قیمت اخیر در کشور در مورد قیمت با همکاران ما در دفتر مرکزی تماس حاصل فرمایید تا از قیمت‌های بروز اطلاع حاصل نمایید.

تکنولوژی چاپ افست:

امروزه این تکنولوژی متداول‌ترین روش چاپ به شمار رفته و نسبت به سایر روش‌های چاپ به خصوص در مواقعی که به کیفیت تصویر بالا و یکپارچه نیاز داریم دارای مزایای بسیاری است.

چاپ افست فرآیندی است که برای چاپ برروی یک سطح صاف و با استفاده از صفحاتی به نام زینک به کار می‌رود. تصویر توسط تکنولوژی لیتوگرافی به صفحه‌ی زیتک منتقل می‌شود؛ این صفحه به صورت شیمیایی به گونه‌ای عمل می‌کند که فقط نواحی دارای تصویر (ازجمله حروف چاپی، رنگ‌ها، اشکال و سایر عناصر) مرکب را به خود می‌گیرند. آب و مرکب برروی صفحه اعمال می‌شوند. به خاطر خاصیت شیمیایی، جوهر تنها به نواحی دارای تصویر که آب را پس می‌زنند می‌چسبد. نواحی بدون تصویر هم جوهر را پس می‌زنند. تصاویر دارای مرکب سپس از صفحه به سطح روکش (blanket) منتقل می‌شوند. وظیفه روکش‌های چاپ که از لاستیک مخصوص چندلایه ساخته شده‌اند انتقال تصویر به کاغذ است و این امر در همه کاغذهایی که از ماشین چاپ عبور می‌کنند تکرار می‌شود. هنگامی که یک تصویر تمام رنگ را چاپ می‌کنیم، کاغذ 4 بار توسط 4 واحد چاپ مجزا با رنگ‌های متفاوت تحت چاپ قرار می‌گیرد.

جوهرهای چاپ افست

جوهرهای چاپ افست، جوهرهای خمیرمانند هستند که با اکسیداسیون خشک می‌شوند. ما در گروه چاپ روتا، می‌توانیم فرآیند چاپ را تا 6 رنگ انجام دهیم. چهار رنگ جزو رنگ‌های استاندارد هستند (CMYK) و دو رنگ دیگر به اصطلاح، رنگ‌های خاص به شمار می‌روند. برای مثال، از طریق چاپ افست می‌توانیم از این رنگ‌های خاص استفاده کرده و لوگو‌ی برندها را دقیق و پررنگ، با سیستم‌های رنگی مختلف، از جمله پنتون، RAL یا HKS چاپ کنیم.

در چاپ افست، رنگ‌های استاندارد به حالت پیکسلی (rasterized) در می‌آیند. از آنجایی که پیکسل‌ها در کنار یکدیگر چاپ می‌شوند، نتیجه‌ی کار به خوبی نمایش داده می‌شود. نتیجه‌ی چاپ افست برای بیننده به صورت ترکیبی از رنگ‌ها نمایش داده می‌شود، به طوری که طیف وسیعی از رنگ‌ها را شامل می‌شود.

زیبا سازی و اصلاحات در چاپ افست

ما از طریق زیباسازی و اصلاح در چاپ افست، تجربه‌ی بصری و ملموسی را ایجاد می‌کنیم. برای درخشندگی بیشتر و مات بودن، اغلب از ورنی، و برای درخشندگی به رنگ مروارید نیز از ورنی درخشان صدفی (ایرودین) استفاده می‌شود. در چاپ افست، برجستگی عادی روی کاغذ و لایه‌های پلاستیکی بیشتر بر مولفه‌های گرافیکی یا متنی تاکید می‌کنند.

همچنین زیباسازی و اصلاح در چاپ افست می‌تواند به دلیل کیفیت در کار انجام گیرد. برای مثال، سوسپانسیون ورنی به خشک شدن سریع‌تر و مقاومت بیشتر چاپ در برابر سایش کمک می‌کند. چاپ افست می‌تواند با ورنی ضد اسید نیز اصلاح شود. به علاوه، لمینت نیز می‌تواند از چاپ افست در برابر تاثیرات مخرب دستگاه یا ماشین چاپ محافظت کند.

چاپ افست برای ابزارهای نمایش

مواد چاپ افست و غرفه‌های نمایشی چند پارچه‌ی POS

غرفه‌های نمایشی POS، از یک طرف با لمینت و چاپ افست چهار رنگه تولید می‌شوند. برای زیباسازی و اصلاح نیز از سوسپانسیون ورنی براق استفاده می‌شود. تصویر چاپ شده، خلق مجدد و واقعی بافت چوبی است که همگان را مجذوب خود می‌کند. نتیجه‌ی کار در چاپ افست، برای شرایط و نیازمندی‌های با کیفیت بسیار مناسب است.

چاپ افست برای راه اندازی و توسعه محصول

گروه روتاپرینت به منظور راه اندازی و توسعه‌ی محصولات مشتریان خود، ابزارهای نمایشی باکیفیتی را تولید و ایجاد کرده است. ساختار و ایده‌ی تابلوهای چاپ افست شامل یک استند ایستاده‌ی زمینی برای قرار دادن محصولات و یک ستون تبلیغاتی بیضی شکل است. هر دو ابزار نمایش چاپ افست، فرصت باارزشی را برای برقراری ارتباط با برند ارائه می‌کند.

مزایای چاپ افست:

 • نتیجه نهایی بادوام و با کیفیت عالی: تکنیک‌های مختلف چاپ دارای کیفیت‌های نامشخصی هستند که در مورد چاپ افست چنین نیست. تصاویر دقیق، تمیز و شفاف را می‌توان تقریباً در مورد هر کار چاپی افست پیش‌بینی کرد.
 • ساخت ساده و سریع زینک: با توجه به تکنولوژی به روز صعت لیتوگرافی ساخت زینک‌ها به سرعت زیادی قابل انجام است
 • ماندگاری زینک چاپ: معمولا زینک در چاپ افست تا مدت زمان زیادی دارای دوام می‌باشد؛ به این دلیل که سطح چاپ و زینک چاپی وارد فعل و انفعال مستقیم نمی‌شوند.
 • هزینه: چاپ افست به عنوان ارزان‌ترین روش برای ایجاد محصول چاپی باکیفیت عالی در مقادیر صنعتی شناخته می‌شود.

معایب چاپ افست در مقایسه با سایر روش‌های چاپ:

 • محدودیت زمان چاپ: در مواردی که شما نیاز به چاپ فوری دارید، چاپ افست احتمالاً خدمات فوری ارائه نمی‌دهد. این روش برای راه‌اندازی ماشین چاپ نیاز به صرف زمان و انرژی دارد. همچنین صفحات زینک باید در ابتدا و پیش از اینکه آنها را برروی دستگاه قرار دهیم، آماده شوند. بنابراین بهترین راه حل در این گونه موارد چاپ دیجیتال است.
 • حساسیت زینک: صفحات آلومینیومی یا همان زینک با توجه به برخی واکنش‌های شیمیایی ممکن است حساس شوند و این منجر به تهیه زینک مجدد و بالا بردن هزینه چاپ می‌شود.

برخی اصطلاحاتی که در این نوع از چاپ با آنها سر و کار داریم عبارتند از:

 • پوشش ورنی: پوششی با پایه ی آب که از چاپ محافظت نموده و آن را مقاوم‌تر می‌کند.
 • سیلندرهای چاپ: استوانه‌هایی که مقوا را برروی سیلندرهای روکش پرس کرده و انتقال رنگ‌ها را برروی سطح چاپی مقوا تضمین می‌کند. چرخش آن در جهت مخالف چرخش سیلندر روکش می‌باشد؛ بنابراین دو استوانه، انتقال مقوا بین آنها و همچنین چاپ را تضمین می‌کنند.
 • سیستم مدیریت رنگ (CMS): بسته نرم‌افزار کامپیوتری که برای هماهنگی بین اسکنرها، مانیتورها، پرینترها و ماشین‌های چاپ -همه با هدف حصول اطمینان از یکنواختی در کل مراحل تولید چاپ ایجاد می‌شود.
 • کاغذ کرومی: کاغذی با خمیر چوب یا کاغذ پارچه ای که از یک طرف با روکش ضدآب روکش شده است.
 • محلول مخزن: ترکیبی از آب و مواد شیمیایی که برای مرطوب کردن صفحه‌های چاپ افست استفاده می‌شود و از پذیرش رنگ در زمینه‌ی بدون مرکب جلوگیری می‌کند.
 • حجم مرکب: مرکب به کار رفته برروی سطح چاپ بستر. مقدار مرکب برای دستیابی به چاپ دلخواه بسیار مهم بوده و به صفحه‌ی تصویر زینک بستگی دارد
 • مرکب های UV: بعد از اینکه قطره مرکب UV به سطحی که چاپ می‌شود منتقل می‌شود، نور UV باعث پلیمریزاسیون رنگ‌ها شده و باعث می‌شود جوهر خشک شود. رنگ حاوی مواد شیمیایی مخصوص، آغازگر تولید عکس بوده و پلیمریزاسیون را تسریع می‌کند، به همین دلیل به محض قرار گرفتن در معرض نور UV، جوهر خشک می‌شود.

سوالات متداول در چاپ افست

چاپ افست تجاری روش چاپ تجاری استانداردی است که از قرن بیستم درسراسر جهان استفاده می‌شود. این روش چاپ که با نام لیتوگرافی افست نیز خوانده می‌شود، بخش عمده محصولات چاپی انبوه را که توسط مشاغل و سازمان‌های مختلف استفاده می‌شود، تولید می‌کند مجتمع چاپ روتا برای بیشتر محصولات ارائه شده، از چاپ تجاری افست سنتی برروی چاپگرها ی اصلی هایدلبرگ استفاده می‌کند. درحالی که این ایده جدید نیست، فناوری‌های پیشرفته در تجهیزات قرن بیست و یکم، چاپ سریع، قابل اعتماد و مقرون به صرفه را امکان‌پذیر می‌سازند.

لیتوگرافی افست بر اساس یک اصل انجام می شود: عدم اختلاط جوهر و آب. اطلاعات تصویر (عکس و متن) برروی صفحات فلزی نازک که با آب و جوهر مرطوب شده اند، توسط غلتک هایی تحت فشار قرار می گیرد.
جوهر پایه روغنی به نواحی دارای تصویر چسبیده و آب نیز به نواحی بدون تصویر می چسبد.قسمتهای جوهری شده سپس به یک استوانه لاستیکی یا “blanket” منتقل شده و بعد از عبور از روکش (blanket)، برروی کاغذ پیاده می شود. این فرآیند “افست” نامیده میشود؛ زیرا تصویر مستقیماً ازصفحات برروی کاغذ نمیرود؛ بلکه با واسطه جابجا شده یا به سطح دیگری منتقل میشود.

چاپگرهای چاپی افست و چاپگرهای رومیزی جوهر افشان هردو ازچهار رنگ اصلی جوهر (CMYK) استفاده میکنند. درحالیکه چاپ جوهرافشان تمام رنگهای مختلف جوهر را در یک مرحله عبور از پرینتر برروی کاغذ قرار میدهد، در چاپ افست هررنگ جوهر به طور جداگانه اعمال میشود: یک صفحه برای هررنگ. نقاط کوچکی از چهار جوهر (آبی) ،قرمز ،زرد و سیاه در الگوهای خاصی قرار میگیرند که باعث میشود چشمان مان باور کند که شاهد طیف گسترده ای از رنگها هستیم.  به همین دلیل است که به فرایند چاپ استاندارد افست، اغلب لیتوگرافی فرآیند 4 رنگ یا چاپ 4 رنگ گفته میشود.

چاپ افست همچنین میتواند از جوهرهای از پیش آمیخته شده در رنگهای خاص از جمله رنگهای متالیک و فلورسنت که به آنها رنگ های نقطه ای گفته می شود استفاده کند تا رنگهایی خارج از محدوده رنگی نرمال چاپ افست حاصل شود.

از مزایای چاپ افست تجاری سنتی، کیفیت بالاتر و همچنین حداقل تعرفه قیمت برای مقادیر بیش از چند صد نسخه و به خصوص مقادیر با حجم بالاتر می باشد.

 • تعرفه قیمت پایین برای هر قطعه هر چه چاپ بیشتری داشته باشید، هزینه هر قطعه نیز کمتر میشود؛ زیرا بیشتر هزینه مربوط به تنظیمات آن است. با دستگاه چاپ افست، هر تعداد نسخه اضافی فقط چند (ریال) به ازای هر برگ چاپی هزینه دارد که در واقع هزینه کاغذ و جوهر آن است.
 • کیفیت درخشان چاپ افست تصاویر و عکسهای غنی، دقیق و رنگی با کیفیت بالا، حروف واضح و جزئیات دقیق تولید میکند.
  هنگامی که به 250 تا 500 کارت ویزیت، کارت پستال، پوستر، بروشور براق، تراکت یا کاتالوگ نیاز دارید، چاپ افست برای کیفیت بالا و قیمت مناسب آن بهترین انتخاب است. چاپ افست 4 رنگ مشاغل کوچک را قادر میسازد تا با تهیه ابزارهای چاپی حرفه ای بازار یابی به دنبال رقابت با “کسب و کارهای بزرگ” باشند.

برای راه اندازی یک دستگاه چاپ افست ، صفحات زینک شده بر روی سیلندرهای صفحه قرار می گیرند و تنظیمات جوهر براساس چگالی جوهر مورد نیاز برای یک چاپ به خصوص تنظیم می شود. سپس اپراتور دستگاه با چیدن کاغذ در زیر آپارت دستگاه که وظیفه بردن کاغذ به داخل دستگاه را دارد با سرعت کم شروع به چاپ کرده و با ثبت (تنظیم) رنگ ها و توازن جوهر/آب را با دقت بررسی می کند تا از جریان کامل و مداوم جوهر برای تکثیر دقیق رنگ اطمینان حاصل کند. اپراتور می تواند موقعیت صفحه و تراکم جوهر را تنظیم کند؛ در حالی که دستگاه با سرعت کم کار می کند. این فرآیند راه‌اندازی ” آماده سازی” نام دارد که در آن اپراتورهای بسیار ماهر، دستگاه چاپ را برای یک چاپ افست بسیار عالی آماده می کنند. پس از نهایی شده رنگ و کنترل کامل دستگاه و نت بودن ریجسترها اپراتور دستگاه با سرعت زیادتر اماده چاپ می نماید.

بله. ماشین های چاپ افست در سایزهای مختلف طراحی شده که ورق هایی با ابعاد 70 در 100 سانتیمتر از ابعاد استاندراد بوده  و همچنین چاپ نیم سایز ( 50 در 70 ) و یک چهارم سایز ( 35 در 50 ) از ابعاد دیگر استاندارد ماشینهای چاپ می باشد.