چاپ افست چیست؟

چاپ افست یک روش معمولی و در عین حال با کیفیت در صنعت چاپ است. تکنولوژی و تکنیک این نوع چاپ به این صورت است که در دستگاه چاپ افست چه به صورت رول و یا به صورت شیت، مرکب پس از عبور از نوردهای مخصوص و سلایه و صاف شدن کامل به سطح زینک می رسد. پس از آنکه زینک آغشته به مرکب شد؛ ژلاتین های مخصوص که برروی زینک است مرکب را به لاستیک چاپ منتقل می کند. پس از آنکه لاستیک چاپ آغشته به مرکب شد در اثر فشار تنظیم شده توسط دستگاه مرکب از روی لاستیک به کاغذ منتقل می شود.

این دستگاه در مدلهای مختلف توسط شرکتهای معتبر دنیا مثل هایدلبرگ، رولند، میتسوبیشی، کایابا و غیره تولید می شود.

مدلهای این دستگاه :

 1. تک رنگ 
 2. دورنگ 
 3. چهاررنگ 
 4. پنج رنگ 
 5. شش رنگ 
 6. هشت رنگ

و به دو صورت چاپ مستقیم یک رو و چاپ دورو همزمان ( ZP )

و در سایزهای معمولا:

 • دو ورقی ( 50 در 70 )
 • چهار و نیم ورقی ( 70 در 100 )
 • جی تی او ( 35 در 50 )

و یک سری سایزها بنا به سفارش مصرف کننده تولید می شود.

تمامی عکسها، طرحها و رنگها در این مدل چاپ با چهاررنگ اصلی: آبی، قرمز، زرد و مشکی ساخته می شود.

انواع چاپ های افست

تعرفه چاپ افست:

در خصوص تعرفه چاپ افست لازم بذکر است که طی نوسانات قیمت اخیر در کشور در مورد قیمت با همکاران ما در دفتر مرکزی تماس حاصل فرمایید تا از قیمت‌های بروز اطلاع حاصل نمایید.

تکنولوژی چاپ افست:

امروزه این تکنولوژی متداول ترین روش چاپ به شمار رفته و نسبت به سایر روشهای چاپ به خصوص در مواقعی که به کیفیت تصویر بالا و یکپارچه نیاز داریم دارای مزایای بسیاری است.

چاپ افست فرآیندی است که برای چاپ برروی یک سطح صاف و با استفاده از صفحاتی به نام زینک به کار می رود. تصویر توسط تکنولوژی لیتوگرافی به صفحه ی زیتک منتقل می شود؛ این صفحه به صورت شیمیایی به گونه ای عمل می کند که فقط نواحی دارای تصویر ( ازجمله حروف چاپی، رنگها، اشکال و سایر عناصر) مرکب را به خود می گیرند. آب و مرکب برروی صفحه اعمال می شوند. به خاطر خاصیت شیمیایی، جوهر تنها به نواحی دارای تصویر  که آب را پس میزنند می چسبد. نواحی بدون تصویر هم جوهر را پس می زنند. تصاویر دارای مرکب سپس ازصفحه به سطح روکش (blanket) منتقل میشوند. وظیفه روکش (blanket)های چاپ که از لاستیک مخصوص چند لایه ساخته شده اند انتقال تصویر به کاغذ است و این امر در همه کاغذهایی که از ماشین چاپ عبور می کنند تکرار می شود. هنگامی که یک تصویر تمام رنگ را چاپ می کنیم، کاغذ 4 بار توسط 4 واحد چاپ مجزا با رنگ های متفاوت تحت چاپ قرار می گیرد.

در این روش از 4 رنگ اصلی که اصطلاحاً CMYK نام دارد، استفاده می شود:

 • C : cyan آبی
 • M : Magenta قرمز
 • Y: Yellow زرد
 • K: Key سیاه

برخی اصطلاحاتی که در این نوع از چاپ با آنها سر و کار داریم عبارتند از:

 • پوشش ورنی: پوششی با پایه ی آب که از چاپ محافظت نموده و آن را مقاوم تر می کند.
 • سیلندرهای چاپ: استوانه هایی که مقوا را برروی سیلندرهای روکش پرس کرده و انتقال رنگها را برروی سطح چاپی مقوا تضمین میکند. چرخش آن در جهت مخالف چرخش سیلندر روکش می باشد؛ بنابراین دو استوانه، انتقال مقوا  بین آنها و همچنین چاپ را تضمین میکنند.
 • سیستم مدیریت رنگ (CMS): بسته نرم افزار کامپیوتری که برای هماهنگی بین اسکنرها، مانیتورها، پرینترها و ماشینهای چاپ -همه با هدف حصول اطمینان از یکنواختی در کل مراحل تولید چاپ ایجاد می شود.
 • کاغذ کرومی: کاغذی باخمیر چوب یا کاغذ پارچه ای که ازیک طرف با روکش ضدآب روکش شده است.
 • محلول مخزن: ترکیبی از آب و مواد شیمیایی که برای مرطوب کردن صفحه های چاپ افست استفاده می شود و از پذیرش رنگ در زمینه ی بدون مرکب جلوگیری می کند.
 • حجم مرکب: مرکب به کار رفته برروی سطح چاپ بستر. مقدار مرکب برای دستیابی به چاپ دلخواه بسیار مهم بوده و به صفحه ی تصویر زینک بستگی دارد
 • مرکب های UV: بعد از اینکه قطره مرکب UV به سطحی که چاپ میشود منتقل میشود، نور UV باعث پلیمریزاسیون رنگها شده و باعث میشود جوهر خشک شود. رنگ حاوی مواد شیمیایی مخصوص، آغازگر تولید عکس بوده و پلیمریزاسیون را تسریع میکند، به همین دلیل به محض قرار گرفتن در معرض نور UV، جوهر خشک میشود.

تکنولوژی چاپ افست نسبت به سایر تکنیکهای چاپ در سطح بالاتری قرار دارد. به دلیل:

 • نتیجه نهایی بادوام و با کیفیت عالی: تکنیکهای مختلف چاپ دارای کیفیتهای نامشخصی هستند که در مورد چاپ افست چنین نیست. تصاویردقیق، تمیز و شفاف را میتوان تقریباً در مورد هر کار چاپی افست پیش بینی کرد.
 • ساخت ساده و سریع زینک: با توجه به تکنولوژی به روز صعت لیتوگرافی ساخت زینکها به سرعت زیادی قابل انجام است
 • ماندگاری زینک چاپ: معمولا زینک در چاپ افست تا مدت زمان زیادی دارای دوام می باشد؛ به این دلیل که سطح چاپ و زینک چاپی وارد فعل و انفعال مستقیم نمیشوند.
 • هزینه: چاپ افست به عنوان ارزانترین روش برای ایجاد محصول چاپی با کیفیت عالی در مقادیر صنعتی شناخته میشود.

معایب چاپ افست در مقایسه با سایر روشهای چاپ:

 • محدودیت زمان چاپ: در مواردی که شما نیاز به چاپ فوری دارید، چاپ افست احتمالاً خدمات فوری ارائه نمیدهد. این روش برای راه اندازی ماشین چاپ نیاز به صرف زمان و انرژی دارد. همچنین صفحات زینک باید در ابتدا و پیش از اینکه آنها را برروی دستگاه قرار دهیم، اماده شوند. بنابراین بهترین راه حل در این گونه موارد چاپ دیجیتال است.
 • حساسیت زینک: صفحات آلومینیومی یا همان زینک با توجه به برخی واکنش های شیمیایی ممکن است حساس شوند و این منجر به تهیه زینک مجدد و بالا بردن هزینه چاپ می شود.

سوالات متداول در چاپ افست

چاپ افست تجاری روش چاپ تجاری استانداردی است که از قرن بیستم درسراسر جهان استفاده میشود. این روش چاپ که با نام لیتوگرافی افست نیز خوانده می شود، بخش عمده محصولات چاپی انبوه را که توسط مشاغل و سازمان های مختلف استفاده میشود، تولید می کند مجتمع چاپ روتا برای بیشتر محصولات ارائه شده، از چاپ تجاری افست سنتی برروی چاپگرها ی اصلی هایدلبرگ استفاده میکند. درحالی که این ایده جدید نیست، فناوریهای پیشرفته در تجهیزات قرن بیست و یکم، چاپ سریع، قابل اعتماد و مقرون به صرفه را امکانپذیر میسازند.

لیتوگرافی افست بر اساس یک اصل انجام می شود: عدم اختلاط جوهر و آب. اطلاعات تصویر (عکس و متن) برروی صفحات فلزی نازک که با آب و جوهر مرطوب شده اند، توسط غلتک هایی تحت فشار قرار می گیرد.
جوهر پایه روغنی به نواحی دارای تصویر چسبیده و آب نیز به نواحی بدون تصویر می چسبد.قسمتهای جوهری شده سپس به یک استوانه لاستیکی یا “blanket” منتقل شده و بعد از عبور از روکش (blanket)، برروی کاغذ پیاده می شود. این فرآیند “افست” نامیده میشود؛ زیرا تصویر مستقیماً ازصفحات برروی کاغذ نمیرود؛ بلکه با واسطه جابجا شده یا به سطح دیگری منتقل میشود.

چاپگرهای چاپی افست و چاپگرهای رومیزی جوهر افشان هردو ازچهار رنگ اصلی جوهر (CMYK) استفاده میکنند. درحالیکه چاپ جوهرافشان تمام رنگهای مختلف جوهر را در یک مرحله عبور از پرینتر برروی کاغذ قرار میدهد، در چاپ افست هررنگ جوهر به طور جداگانه اعمال میشود: یک صفحه برای هررنگ. نقاط کوچکی از چهار جوهر (آبی) ،قرمز ،زرد و سیاه در الگوهای خاصی قرار میگیرند که باعث میشود چشمان مان باور کند که شاهد طیف گسترده ای از رنگها هستیم.  به همین دلیل است که به فرایند چاپ استاندارد افست، اغلب لیتوگرافی فرآیند 4 رنگ یا چاپ 4 رنگ گفته میشود.

چاپ افست همچنین میتواند از جوهرهای از پیش آمیخته شده در رنگهای خاص از جمله رنگهای متالیک و فلورسنت که به آنها رنگ های نقطه ای گفته می شود استفاده کند تا رنگهایی خارج از محدوده رنگی نرمال چاپ افست حاصل شود.

از مزایای چاپ افست تجاری سنتی، کیفیت بالاتر و همچنین حداقل تعرفه قیمت برای مقادیر بیش از چند صد نسخه و به خصوص مقادیر با حجم بالاتر می باشد.

 • تعرفه قیمت پایین برای هر قطعه هر چه چاپ بیشتری داشته باشید، هزینه هر قطعه نیز کمتر میشود؛ زیرا بیشتر هزینه مربوط به تنظیمات آن است. با دستگاه چاپ افست، هر تعداد نسخه اضافی فقط چند (ریال) به ازای هر برگ چاپی هزینه دارد که در واقع هزینه کاغذ و جوهر آن است.
 • کیفیت درخشان چاپ افست تصاویر و عکسهای غنی، دقیق و رنگی با کیفیت بالا، حروف واضح و جزئیات دقیق تولید میکند.
  هنگامی که به 250 تا 500 کارت ویزیت، کارت پستال، پوستر، بروشور براق، تراکت یا کاتالوگ نیاز دارید، چاپ افست برای کیفیت بالا و قیمت مناسب آن بهترین انتخاب است. چاپ افست 4 رنگ مشاغل کوچک را قادر میسازد تا با تهیه ابزارهای چاپی حرفه ای بازار یابی به دنبال رقابت با “کسب و کارهای بزرگ” باشند.

برای راه اندازی یک دستگاه چاپ افست ، صفحات زینک شده بر روی سیلندرهای صفحه قرار می گیرند و تنظیمات جوهر براساس چگالی جوهر مورد نیاز برای یک چاپ به خصوص تنظیم می شود. سپس اپراتور دستگاه با چیدن کاغذ در زیر آپارت دستگاه که وظیفه بردن کاغذ به داخل دستگاه را دارد با سرعت کم شروع به چاپ کرده و با ثبت (تنظیم) رنگ ها و توازن جوهر/آب را با دقت بررسی می کند تا از جریان کامل و مداوم جوهر برای تکثیر دقیق رنگ اطمینان حاصل کند. اپراتور می تواند موقعیت صفحه و تراکم جوهر را تنظیم کند؛ در حالی که دستگاه با سرعت کم کار می کند. این فرآیند راه‌اندازی ” آماده سازی” نام دارد که در آن اپراتورهای بسیار ماهر، دستگاه چاپ را برای یک چاپ افست بسیار عالی آماده می کنند. پس از نهایی شده رنگ و کنترل کامل دستگاه و نت بودن ریجسترها اپراتور دستگاه با سرعت زیادتر اماده چاپ می نماید.

بله. ماشین های چاپ افست در سایزهای مختلف طراحی شده که ورق هایی با ابعاد 70 در 100 سانتیمتر از ابعاد استاندراد بوده  و همچنین چاپ نیم سایز ( 50 در 70 ) و یک چهارم سایز ( 35 در 50 ) از ابعاد دیگر استاندارد ماشینهای چاپ می باشد.