چاپ هولوگرام سه بعدی یا تمام‌نگاری، نمایش هولوگرام روی سطح صاف است که هنگام مشاهده، اثرات سه بعدی ایجاد می­کند. چاپ هولوگرافیک از هولوگرام قدیمی متفاوت است زیرا چاپ برای بدست آوردن جلوه سه بعدی، به هیچ طرح نورپردازی خاصی نیاز ندارد. بیننده برای مشاهده تصویر، نیازی به عینک مخصوص کار ندارد.

چاپ‌های هولوگرافیک کاربرد گسترده­ای در اهداف شناسایی و امنیتی دارند. کارت‌های اعتباری، گواهینامه‌­های رانندگی، گذرنامه­‌ها و نشان‌های امنیتی معمولا چاپ‌های هولوگرافیکی کوچکی دارند که روی سطوح آنها قرار داده شده است. چاپ‌های هولوگرافیک در این اپلیکیشن­‌ها بسیار خوب عمل می­کنند چون نمی­توان کپی تصویر را با اسکنر یا دستگاه فتوکپی تهیه کرد و جعل چنین تصویری بسیار مشکل و گران­‌قیمت می­باشد. مهندسان و معماران از چاپ‌های هولوگرافیک بزرگ استفاده می­کنند تا پروژه‌­های خود را به روشی بهتر از آنچه که تصویرهای معمولی انجام می­دهند، به نمایش گذارند یا تبلیغ کنند. در برخی مواقع، چاپ‌های هولوگرافیک می­توانند جای نمایش‌های ویدئویی آهسته و زمانبر را بگیرند.

نحوه نمایش چاپ هولوگرافیک

چاپ هولوگرافیک را نمی­توان روی کاغذ معمولی انجام داد. به منظور تسهیل روند انجام این کار، کاغذ یا سایر سطوح چاپ باید با یک لایه فلزی (معمولا آلومینیوم یا فولاد) یا پلاستیک بازتاب­‌دهنده پوشانده شود. هولوگرام در درون فلز یا پلاستیک براق نقش می­بندد و تصویری پیچیده، بسیار دقیق و پیکسل­‌دار با حالت برجسته تشکیل می­دهد. هنگام مشاهده در زیر میکروسکوپ، سطح فلزی یا پلاستیک دارای تپه­‌ها، کانالها، پشته­‌ها و دره­ها است. این بی­نظمی‌ها با پراکندگی نور بازتابی و پراکندگی آن در طول موج‌های رنگی تشکیل دهنده آن، جلوه سه بعدی ایجاد می­‌کنند. امواج بازتابی با یکدیگر به گونه­‌ای تداخل می­کنند که تصویری سه بعدی واضح و واقعی از چشم­انداز و اختلاف منظر را نشان می­دهد.

چاپ‌های هولوگرافیک کوچک، مانند نمونه­‌های اسناد هویتی و کارت‌های اعتباری، را می­توان با هزینه­‌ای متوسط ایجاد کرد. چاپ‌های هولوگرافیک بزرگ، مانند مواردی که مهندسین از آنها استفاده می­‌کنند، می­توانند بالغ بر 3000 دلار باشند.

چاپ هولوگرام نباید با چاپ لنتیکولار که قالب متفاوتی دارد و می­توان آن را با تجهیزات ساده‌­تری انجام داد، اشتباه گرفته شود.

استعلام قیمت چاپ هولوگرام

مراحل چاپ و تولید هولوگرام :

برای چاپ هولوگرام امنیتی از پرتو لیزر تک استفاده می شود. سپس پرتو به وسیله یک لنز مخصوص به دو پرتو تقسیم می شود. به این ترتیب، شما دو پرتو لیزری دقیقا مشابه دارید. یکی از این پرتوها، “پرتو مرجع” است و به طور مستقیم بر روی فیلم انداخته می شود. چاپ هولوگرام یک فرآیند پیچیده است. این فرآیند کاملا متفاوت است با چاپ چهار رنگ افست و چاپ سیلک. چاپ هولوگرافی بر روی کاغذ معمولی انجام نمی شود. به منظور تسهیل روند، کاغذ یا سایر سطوح چاپ باید با یک لایه فلز (معمولا آلومینیوم یا فولاد) یا پلاستیک بازتابنده پوشش داده شود. هولوگرام به فلزی یا پلاستیکی براق ختم می شود و تصویری پیچیده و بسیار دقیق پیکسلی را در پرتو لیزر ایجاد می کند. در صورت مشاهده زیر میکروسکوپ، سطح فلز یا پلاستیک به نظر می رسد فرورفتگی های وجود دارد. این ناهنجاری‌ها با اثر پراکندگی نور منعکس و پراکندگی آن به طول موج‌های رنگی آن، اثر 3 بعدی را ایجاد می‌کنند. امواج منعکس شده با یکدیگر به گونه ای تعبیه می‌شوند که تصویر واقعی و منظم چشم انداز و اختلاف منظر را به صورت سه‌بعدی نشان می دهد.

نمونه ای از چاپ هولوگرافی را می توان در:

 • اسناد شناسایی
 • کارت های اعتباری
 • گواهینامه
 • پاسپورت

یا برروی محصولات که تقلبی بودن آنها مهم هست یافت کرد.

هولوگرام در این اسناد استفاده می شود زیرا تصویر را نمی توان با یک اسکنر یا فتوکپی تکثیر کرد، و جعل هویت چنین تصویری بسیار دشوار و گران است.

جهت سفارش هولوگرام امنیتی می توانید با همکاران ما تماس حاصل فرمایید.

در صورت طراحی هولوگرام توسط خود شرکت یا مشتری

جهت چاپ با کیفیت بالا و مطلوب به نکات زیر توجه فرمایید :

 1. برای چاپ هولوگرام 3 بعدی اطلاعات و نوشته ها ترجیحا در نرم افزار کرل و یا یکی از نرم‌افزارهای خطی (وکتور) طراحی شود تا کیفیت چاپ بهتری داشته باشیم.
 2. پس از طراحی و اتمام کار فونت‌ها حتما به صورت Weld شود تا در مرحله خروجی فونت‌ها به هم نریزد (جهت weld کردن فونت‌ها می توانید از کلید ترکیبی Ctrl + Q و یا از منوی object/shaping/Weld استفاده نمایید. برای فونت‌های فارسی ما استفاده از منوی shaping رو پیشنهاد می کنیم. جهت نمایش و راهنمایی روی لینک کلیک کنید.
 3. فرمت طراحی حتما به صورت CMYK باشد.
 4. سایز فونت ها ریز نباشد، در صورت ریز بودن فونت‌ها احتمال پر کردن فونتها و ناخوانا شدن متن ها و لوگو وجود دارد. (حداقل سایز فونت جهت طراحی  7 می باشد)
 5. طراحی انجام شده از لبه کادر و فضای نیم تیغ سه میل باشد. (در صورت رعایت نکردن امکان خطا و برش نوشته ها و لوگو در مرحله پس از چاپ می باشد)
 6. جهت هولوگرام طراحی به صورت گرد، مربع و یا مستطیل دورگرد می تواند باشد.

انواع چاپ هولوگرام:

 • هولوگرام 3D (سه بعدی)
 • هولوگرام 2 بعدی وید اورجینال ( باطل شونده )
 • هولوگرام خورد شونده
 • هولوگرام غیر باطل شونده
 • هولوگرام نیکرونی
 • هولوگرام طیفی
 • هولوگرام دو بعدی رنگی باطل شونده
 • هولوگرام با قابلیت شماره سریال

لازم به ذکر است که هولوگرام 3D (سه بعدی) به دلیل مشکلات و مراحل تولید در تیراژ بالای 10000 برگ قابل چاپ و تولید بوده. ولی الابقی مدل هولوگرام ها از تیراژ 1000 برگ نیز قابل سفارش گذاری می باشد.

هولوگرام سه بعدی :

هولوگرام 3 بعدی یکی از هولوگرام های با امینت بالا در طراحی و اجرای آن می باشد. این مدل هولوگرام بیشترین طیف جابجایی رنگ و طرح را در انواع تولید هولوگرام دارد.
هولوگرام سه بعدی در ابعاد مختلف و طرحهای گوناگون قابل اجرا می باشد.

هولوگرام دو بعدی رنگی

این مدل هولوگرام با تکنیک دو بعدی و حالت باطل شوندگی و چاپ رنگی انجام می شود. این مدل هولوگرام درابعاد و سایزهای مختلف قابل اجرا و تولید می باشد.