چاپ جعبه و بسته بندی محصولات

 • چاپ از تک رنگ تا پنج رنگ

 • 6 نوع درب و قفل مختلف

 • ابعاد دلخواه

 • انواع مقوا و کاغذ

 • خدمات پس از چاپ متنوع

چاپ جعبه

لیست محصولات

فروش یک محصول تنها به کیفیت محصول بستگی ندارد. بلکه مهم‌ترین مرحله برای فروش محصول این است که محصول تولیدی در فروشگاه‌ها و مغازه‌ها بتواند نظر مشتریان را جلب کند و در قفسه‌ها به چشم بیاید. بنابراین نوع بسته بندی و چاپ جعبه محصول در میزان فروش آن نقش به سزایی را ایفا می‌کند. یک محصول باکیفیت همراه با بسته‌بندی خوب و حرفه‌ای می‌تواند سطح فروش شما را در بازار پر رقابت امروز بالا ببرد. همین امر موجب شده تا تولیدکنندگان و کارخانجات بزرگ در سرتاسر جهان بخشی از شرکت خود را به طراحی و چاپ بسته‌بندی محصولاتشان اختصاص دهند.

شروع به کار طراحی و چاپ جعبه:

طراحی جعبه

پس از مشخص شدن ابعاد محصول، محتویات و لوازم جانبی که همراه با محصول به مشتری ارائه می‌شوند، می‌توان ابعاد جعبه شامل طول، عرض و ارتفاع را محاسبه کرد. بهترین نرم‌افزار جهت تهیه خط قالب جعبه، نرم‌افزار اتوکد است. پس از آماده کردن خط قالب توسط اتوکد می‌توان برای نرم‌افزارهای دیگر خروجی گرفت. پس از آماده‌کردن ابعاد و خط قالب جعبه حالا نوبت به طراحی ظاهری جعبه می‌رسد که به یک طراح باتجربه نیاز دارد.

پس از طراحی و قبل از ارسال آن جهت چاپ، آماده کردن یک ماکت نمونه از طرح می‌تواند ایرادات کار را به شما نشان دهد.

انواع چاپ جعبه

چاپ جعبه در مدلها، جنس‌ها و افکت‌های پوششی مختلفی قابل تولید و چاپ است که در ادامه به تفکیک به توضیح هر کدام می‌پردازیم.

 1. جعبه مقوایی
 2. جعبه لمنیت کارتن
 3. جعبه هارد باکس یا جعبه سخت
 • مقوای پشت طوسی
 • مقوای گلاسه
 • مقوای ایندربرد (مقوای بهداشتی جهت صنایع غذایی، آرایشی و بهداشتی)
 • مقوای فانتزی مثل کتان، فابریانو و کارتی
 • مقوای کرافت

چاپ جعبه ارزان:

ارزان‌ترین راه چاپ و تولید جعبه برای محصولات تولیدی، استفاده از مقوای پشت طوسی است. مقوای پشت طوسی به دلیل اینکه از بازیافت کاغذهای پوشال و مقوا تولید می‌شود، نسبت به سایر مقواهای موجود در بازار قیمت کمتری دارد. لازم به ذکر است که مقوای پشت طوسی به دلیل دارا بودن قابلیت بازیافت، برای بسته‌بندی محصولات غذایی و بهداشتی که در تماس مستقیم با مقوا قرار می‌گیرند، مناسب نیست و باید از مقواهای دیگر استفاده کرد.

چاپ جعبه بهداشتی:

برای چاپ جعبه‌های محصولات غذایی و خوراکی، آرایشی_بهداشتی و دارویی باید از مقوای ایندربرد (بهداشتی) و یا پشت سفید استفاده کرد. این نوع مقواها از لحاظ بهداشتی مورد تایید بهداشت جهانی هستند و از لحاظ کیفیت چاپ نیز از مقواهای دیگر کیفیت بالاتری دارند.

نکته دیگری که در مورد مقوای ایندربرد باید گفت این است که این مقوا از لحاظ ضخامت و استقامت (در اصطلاح زیر دست) نسبت به سایر مقواها برتری دارد. برای چاپ مقوای ایندربردِ بالای 300 گرم معمولا از دستگاه‌های رولند استفاده می‌شود.

برای چاپ جعبه بهداشتی می‌توان از پوشش سلفون در داخل جعبه نیز استفاده کرد. به این صورت که بعد از چاپ، پشت مقوا سلفون براق کشیده می‌شود. این تکنیک معمولا برای محصولات غذایی مانند شیرینی، حلوا، کیک و ساندویچ که احتمال پس دادن روغن دارند مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این حالت جعبه دیگر روغنی نشده و حالت خود را از دست نداده و سالم می‌ماند.

انواع قفل‌های جعبه جهت بستن درب و کف جعبه:

برای بستن درب و کف جعبه از حالت‌های مختلفی استفاده می‌شود که در ذیل به معرفی و توضیح و نمایش فیلم چند مدل از آنها می‌پردازیم:

جعبه قفل ساده:

این قفل یکی از ساده‌ترین قفل‌های انواع جعبه می‌باشد که بعد از بسته‌شدن درب یک ضاعده یک تا دو سانتی به داخل خود جعبه برگشته و درب جعبه را قفل می‌نمایید. این قفل هم برای کف جعبه و هم برای درب جعبه مورد استفاده قرار می‌گیرد. از انواع مورد استفاده این قفل می‌توان به جعبه دارو، آرایشی بهداشتی ذکر کرد.

در فیلم زیر قسمت نحوه بسته شدن درب رو و درب زیرین نمایش داده شده است. لازم به ذکر است این مدل جعبه فقط از یک ضلع کناری چسب می‌خورد (در فیلم با خط های قرمز نمایش داده شده است)

چاپ جعبه با قفل مکمل درب:

در طراحی بعضی از جعبه‌ها بدلیل سنگین بودن محصول یا … از قفل مکمل درب استفاده می‌شود. قفل مکمل درب به این صورت است که پس از بسته شدن درب اول یک زاده 2 سانتی (بستگی به طول جعبه) به داخل درب اصلی فرو می‌رود این کار باعث مقاومت بیشتر درب اصلی می‌شود.

این مدل قفل مکمل برای جعبه‌های درب و کف دارویی هم برای درب اصلی جعبه و هم برای درب کف جعبه قابل اجرا می‌باشد. در جعبه‌های کف قفلی فقط برای درب جعبه قابل اجرا می‌باشد.

در فیلم زیر قسمت نحوه بسته شدن درب اول و زاده مکمل قفل درب نمایش داده شده است. لازم به ذکر است این مدل جعبه فقط از یک ضلع کناری چسب می‌خورد (در فیلم با خط های قرمز نمایش داده شده است)

جعبه کف قفلی

این مدل جعبه با درب ساده و کف قفلی طراحی می‌شود. بدین صورت که در کف جعبه برای مقاومت بیشتر از هر چهار طرف زبانه‌ها به داخل تا شده و با درگیر شدن با هم تشکیل یک قفل محکم را می‌دهد. این مدل قفل برای کف جعبه نیز در صنعت بسته‌بندی به وفور مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نحوه بسته شدن کف جعبه در فیلم زیر نمایش داده شده است. لازم به ذکر است این مدل جعبه نیز از یک ضلع کناری احتیاج به چسباندن دارد که در فیلم زیر با هاشور قرمز نمایش داده شده است.

جعبه قفل لاگباتم

این مدل قفل هم مانند قفل کف با به داخل آمدن زبانه‌ها درست می‌شود. با این تفاوت که در گوشواره‌های کناری با گذاشتن دو عدد خط تا یا پرفراژ و در جعبه چسبانی با چسباندن آنها به زبانه‌های بزرگتر پس از باز کردن جعبه در خط تولید کف جعبه بسته شده و زمان کمتری برای مونتاژ می‌برد. لازم به ذکر است که این مدل جعبه چسبانی از قیمت بالاتری برخوردار است.

جعبه لاگباتم در صحافی در 3 قسمت چسب زده می‌شود که در فیلم زیر با هاشور نارنجی رنگ نشان داده شده است.

جعبه قفل کیبردی

این مدل طراحی جعبه و قفل از مدل‌های دیگر مصرف مقوای بیشتری دارد. در این مدل جعبه معمولا دارای ارتفاع کم می‌باشد و برای محصولاتی طراحی می‌شود که ارتفاع کمی دارند. مقوا در جعبه کیبردی پس از دور زدن کامل محصول از جلو با زبانه‌های اضافی که دارد در شیار کناری قفل می‌شود.

این مدل جعبه هیچ گونه صحافی و یا چسب کاری ندارد و تماما با دست مونتاژ می‌شود.

جعبه منقسم دار

جعبه‌های منقسم دار جعبه‌هایی هستند که محصول داخل آن باید بیشتر محافظت شود. این مدل جعبه‌ها معمولا برای صنایع روشنایی مثل جعبه لامپ و صنایع دارویی که داخل جعبه شیشه قرار می‌گیرد، مورد استفاده است. این مدل قفل قبل از بسته شده درب اصلی جعبه یک محافظ بر روی محصول قرار می‌گیرد و بعد درب اصلی جعبه بسته می‌شود.

جعبه درب و کف روی هم

این مدل جعبه که به جعبه پیراهنی هم معروف است مثل جعبه کیبردی مصرف مقوای بالایی دارد. زیرا هم برای درب و هم برای کف لبه‌هایی به داخل باید بر می‌گردد که مصرف مقوا را بالا می‌برد. این مدل طراحی جعبه احتیاج به جعبه چسبانی ندارد و کامل با دست مونتاژ می‌شود.

جعبه آویز دار

این مدل جعبه برای فضاهای فروشگاهی و آویزان کردن جعبه روی استند تبلیغاتی، چاپ و تولید می‌گردد. در طراحی این مدل جعبه در فضای بالای و در قسمت درب یک زبانه اضافه بستگی به ارتفاع و وزن جعبه حدود 3 الی 4 سانت در نظر می گیرند که با برگشت این زبانه به داخل جعبه حالت دوبل پیدا کرده و مقاومت بالایی پیدا می‌کند. در وسط این زبانه فضای پانج برای آویزان کردن به استند یا شلف در فروشگاه‌ها، در نظر گرفته می‌شود.

برای جلوگیری از پاره شده قسمت آویز در جعبه آویز دار معمولا از روکش سلفون استفاده می‌کنند.

در فیلم زیر نحوه بسته شده آویز و کف جعبه نمایش داده شده است.

چاپ جعبه کبریتی:

این مدل جعبه با اسم‌های مختلفی مانند جعبه کبریتی، جعبه کاور دار، جعبه کشویی و غیره شناخته می‌شود. طراحی این مدل جعبه به این صورت است که یک سینی داخلی برای فضای محصول و یک کاور رویه که این کاور سر و ته باز دارد برای روکش روی سینی در نظر گرفته می‌شود.

سینی و کاور به صورت کشویی داخل هم قرار می‌گیرد. برای تولید این مدل جعبه احتیاج به خط قالب دقیق می‌باشد تا فضای سینی داخل با ابعاد دقیق داخل کاور قرار گیرد. اگر کاور بزرگ باشد سینی به راحتی از داخل کاور می‌افتد و اگر کاور کوچک طراحی شود امکان دارد که سینی داخل کاور نرفته و باعث پاره شده آن می‌شود.

با انواع مقواها می‌توان جعبه کشویی را تولید کرد.

در فیلم زیر نحوه بسته شدن کاور و سینی داخلی نمایش داده شده است. لازم به ذکر است قسمت هاشور قرمز رنگ فضای چسب جعبه را نشان می‌دهد.

جعبه هدیه

این مدل جعبه‌ها معمولا برای جعبه‌های هدیه مثل چاپ جعبه شکلات، چاپ جعبه زعفران، چاپ جعبه بیسکویت، چاپ جعبه هدیه رستوارنی، چاپ جعبه شیرینی و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این مدل جعبه‌ها معمولا از حالت‌های خاص و قالب‌های خاصی پیروی می‌کند. در ضمن این جعبه‌ها هم بروی مقوای پشت طوسی و هم مقوای ایندربرد قابل اجرا می‌باشد.

در ادامه فیلم بسته شدن و جمع شدن چند مدل از این جعبه‌ها به نمایش گذاشته شده است.

لازم به ذکر است که در فیلم‌های زیر هاشور نارنجی فضای چسب کاری جعبه می‌باشد.

چاپ جعبه پستی:

این مدل جعبه‌ها برای ارسال بسته‌های پستی در سطح کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد. با پیشرفت شبکه‌های مجازی فروش اینترنتی محصولات در کشور رونق خوبی پیدا کرده است و شیوع بیماری کرونا و قرنطینه شدن شهرها، خرید مردم از طریق اینترنت چند برابر شده است.

یکی از آیتم‌های اساسی در فروش اینترنتی، بسته‌بندی محصول و ارائه آن به پست یا تیپاکس جهت تحویل به مشتری می‌باشد. چاپ جعبه پستی با مقوای ایندربرد و مقوای پشت طوسی امکان پذیر می‌باشد. البته لازم به ذکر است که این مدل مقواها برای محصولات سبک و کم وزن مورد استفاده قرار می‌گیرد برای محصولات سنگین‌تر باید از کارتن پستی استفاده گردد.

چاپ جعبه بالشتی:

این مدل جعبه معمولا برای بسته‌بندی‌های فروشگاهی سبک که حالت هدیه دارد مورد استفاده قرار می‌گیرد.  جعبه بالشتی معمولا برای بسته‌بندی شال، روسری و پوشاک سبک، کادویی فروشی‌ها، لوازم‌التحریر و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد. در سایز کوچک برای جواهر فروشی‌ها و بدلی فروشی‌ها هم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این مدل جعبه با بسته شدن فوری و فانتزی طرفداران زیادی پیدا کرده است.

برای خاص کردن این جعبه می‌توان با اضافه کردن سوراخ پانج و رد کردن نخ آن را به عنوان ساک دستی هم استفاده کرد.

برای تولید جعبه بالشتی هم از مقوای پشت طوسی و هم از مقوای ایندربرد می‌توان استفاده کرد. برای مقاومت بیشتر از سلفون مات یا براق هم می‌توان استفاده کرد.

در ادامه فیلم بسته شدن این مدل جعبه به نمایش گذاشته می‌شود. قسمت هاشور قرمز فضای چسب جعبه می‌باشد.

چاپ جعبه کاوری یا تخت:

این مدل جعبه‌ها معمولا برای محصولاتی در نظر گرفته می‌شوند که ضخامت خیلی کمی داشته، و برای طراحی جعبه امکان در نظر گرفتن عطف یا عرض نمی‌باشد. این مدل جعبه ها در صنعت موبایل برای گلس های محافظ گوشی و در صنایع غذایی برای بسته بندی زغفران و ادویه‌های کم وزن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در ادامه فیلم بسته شدن این مدل جعبه به نمایش گذاشته می‌شود. قسمت هاشور قرمز فضای چسب جعبه می‌باشد.

نمونه کارهای اجرایی ما جهت شرکتها و کارخانجات مختلف:

ارسال سفارش شما به تمام شهرهای ایران

شرکت چاپ و بسته بندی روتا پرینت آماده است تا خدمات چاپ جعبه را به تمام نقاط ایران ارائه دهد. مشتریان برای چاپ جعبه در تهران، کرج، مشهد، اصفهان، اهواز، تبریز، شیراز، زنجان، قزوین، همدان، یزد و سایر شهرهای ایران می‌توانند سفارش خود را از طریق پست، باربری یا تیپاکس دریافت کنند.

در گذشته تولیدکنندگان پس از تولید محصول آن را در ظرفی متناسب با ابعاد محصول قرار می‌دادند و به دست مشتری می‌رساندند اما امروزه رساندن محصول به دست مشتریان با چالش‌های بیشتری روبرو است و لذا نمی‌توان از هر ظرفی برای قرار دادن محصول استفاده کرد.

نمای اولیه‌ی هر محصول همان بسته‌بندی آن است که موجب فروش و یا عدم فروش محصول می‌شود. از آن جایی که امروزه برای هر محصولی بازار پر رقابتی وجود دارد، تولیدکنندگان علاوه بر بالابردن کیفیت محصول باید نسبت به طراحی بسته بندی محصول نیز دقت لازم را به خرج دهند.

انجام این امر بر عهده‌ی گروه طراحی گرافیک هر شرکت تولیدی است تا با استفاده از خلاقیت خود بتوانند محصول را به نحوی که موجب جذب مشتری شود در معرض نمایش عموم قرار دهند و این کار تماما با طرح و نوع بسته بندی همراه با برچسب‌های روی آن صورت می‌گیرد.

در ادامه 14 راهکار برای طراحی صحیح بسته بندی معرفی می‌کنیم تا از طریق آن‌ها بتوانید طراحی منحصر به فردی برای بسته بندی محصول خود انجام دهید.

14 راهکار برای طراحی بسته بندی و چاپ جعبه خلاقانه

1- بسته بندی را قابل استفاده کنید:

نمونه بسته بندی قابل استفاده GEMS

اگر مشتریان یک محصول بدانند که می‌توانند پس از استفاده از محصول از بسته بندی آن برای امور دیگری بهره ببرند مطمئن باشید که این محصول را در بالای لیست خرید خود قرار می‌دهند. انسان‌ها همواره علاقه دارند تا با یک تیر دو نشان بزنند و زمانی که قرار است برای یک محصول هزینه کنند، اگر بتوانند بیشتر از هزینه‌ای که پرداخت کرده‌اند از محصول استفاده کنند؛ علاقه‌ی بیشتری برای خرید آن محصول پیدا می‌کنند.

بگذارید تا با یک مثال این موضوع را روشن‌تر کنیم. شاید شما هم بسته بندی جدید شکلات‌های Gems را دیده باشید. یک توپ که شکلات‌ها درون آن قرار گرفته‌اند. اما چرا قرار دادن شکلات‌ها درون یک توپ ایده‌ی مناسبی برای فروش به نظر می‌رسد؟

مشتریانی که اقدام به خرید شکلات می‌کنند یا کودکان هستند و یا بزرگسالانی که می‌خواهند از خوردن شکلات‌ها لذت ببرند. پس هدف از خرید شکلات‌ها لذت بردن است. تصور کنید پس از خوردن شکلات‌ها می‌توانید با بسته‌بندی آن‌ها بازی کنید و لذت ببرید.

بین شکلات‌هایی با بسته بندی معمولی و شکلاتی با بسته‌بندی توپی و جذاب، مشخص است که کدام شکلات ها نبض بازار را در دست می‌گیرند. این امر به دلیل اصل نفع دو جانبه رخ می‌دهد.

2- بسته‌بندی را با محصول سازگار کنید:

هر بسته‌بندی تنها مربوط به یک محصول خاص است. بنابراین باید به شیوه‌ای طراحی شود که نشانگر رابطه دوستانه‌اش با محصول باشد. اگر یک بسته‌بندی رابطه تکمیل کننده خود با محصول را منعکس نکند، می‌تواند مانع از فروش صحیح محصول گردد.

به عنوان مثال سس کچاپ زمانی که در ظروف شیشه‌ای بسته بندی می‌شد، برای مصرف کنندگان ایجاد مشکل می نمود.
هاینز بسته بندی نرم و قابل فشردن وارونه‌ی خود را برای کچاپ معرفی کرد و باعث شد فروش آن تنها به دلیل طرح بسته‌بندی خوش آیندش چندین برابر شود. بنابراین لازم است تا ایده‌های خلاقانه و سازگار با محصول برای بسته بندی محصول خود بیابید.

3- برخی نسخه های ویژه روانه بازار کنید:

بسیاری از انسان‌ها در زمان خرید روش انتخاب عاقلانه را انتخاب نمی‌کنند. اما این امر چه معنایی دارد و چه کمکی به فروش محصول می‌کند؟

زمانی که فرد برای خرید یک محصول وارد فروشگاه می‌شود ممکن است به طور اتفاقی چشمش به محصول شما بیفتد. حال اگر بسته بندی محصول شما به گونه ای باشد که اخبار روز را منعکس کند (مثلا در طول بازی‌های جام جهانی می‌توان از طراحی مرتبط با این رویداد استفاده کرد.) مشتری بدون این که نیازی به خرید محصول شما داشته باشد به آن جذب می‌شود و حتی ممکن است آن را خریداری کند.

4- به شیوه‌ای صحیح قواعد را بشکنید:

تقریبا همه‌ی صنایع دارای قوانین از پیش تعیین شده‌ای هستند. برای مثال، کفش‌ها در جعبه مقوایی می‌آیند، خمیردندان‌ها در تیوب‌ها پر و در جعبه متلایز بسته‌بندی می‌شوند و… . شکستن قوانین متعارف برای کنار گذاشتن یکنواختی، همواره ایده‌ای مناسب بوده است. اما ضمن اینکه قوانین را زیر پا می‌گذارید، مطمئن باشید که در مسیر درستی گام برمی‌دارید.

اگر بتوانید قوانین صنعت خود را تغییر داده و یک بسته‌بندی خلاقانه ارائه دهید، محصول شما هرگز ناشناخته نخواهد ماند. اما ضمن شکستن قوانین، ضروری است اطمینان حاصل کنید که رابطه مکمل بین محصول و بسته‌بندی را از بین نمی‌برید. (پیشتر توضیح داده شد.)

5- یک بسته بندی ساده و بدون دردسر درست کنید:

زمانی که فرد برای خرید به فروشگاه میرود دوست دارد تا در کمترین زمان ممکن محصول مورد نظر خود را بیابد. برای این که این امر رخ دهد محصول باید بسته بندی ساده‌ای داشته باشد تا مشتری با یک نگاه بتواند هم محصول را شناسایی کند و هم با خواندن برچسب آن از محتویات درونی‌اش آگاهی یابد.

پس دقت داشته باشید که خلاقیت در طراحی جعبه این نیست که آن را شلوغ کنید بلکه در عین سادگی باید بتواند نظر مشتریان را جلب کند. چرا که شما در حال فروش یک محصول هستید نه یک اثر هنری.

6- مطابق با روند بازار پیش بروید:

در عصری که رسانه‌های اجتماعی نقش پررنگی در زندگی انسان ایفا می‌کنند، موارد بسیاری وجود دارند که با بزرگنمایی تبدیل به مد و ترند می‌شوند. این ترندها را بشناسید و آن‌ها را در طراحی و چاپ جعبه و بسته بندی خود به کار بگیرید. از بزرگنمایی‌های ایجاد شده توسط فیلم‌ها و رسانه‌های اجتماعی استفاده کنید تا فروش محصول خود را بالا ببرید. هنگامی که از این ترفند استفاده کنید، مصرف‌کنندگان جذب محصول شما می‌شوند و به این ترتیب حجم فروش محصول شما افزایش می‌یابد.

7- هنگام طراحی و چاپ یک محصول، با مصرف کننده همدل باشید:

هنگامیکه روند طراحی، تولید و چاپ جعبه را برای محصولی آغاز می‌کنید، باید از نقطه نظر یک مصرف‌کننده به آن بیاندیشید. به انتظاری که یک مصرف‌کننده ممکن است از محصول شما داشته باشد فکر کنید. به عنوان مثال محصولاتی مانند چیپس و بیسکویت را در نظر بگیرید.

به عنوان یک مصرف‌کننده، ممکن است بخواهید بعد از خوردن مقداری از چیپس، درب آن را ببندید و باقی آن را برای مصرف در زمانی دیگر بگذارید. چه می‌شد اگر می‌توانستید یک بسته‌بندی با قابلیت مهر و موم کردن مجدد بسازید؟ مصرف‌کنندگان عاشق این بسته‌بندی خواهند شد و این امر به صورت خودکار فروش شما را افزایش خواهد داد.

8- در کار خود طنز را بگنجانید:

همه‌ی افراد از کمی شوخی و خنده لذت می‌برند. تصور کنید افراد پس از یک روز خسته‌کننده به فروشگاه میروند تا محصولات مورد نظر خود را خریداری کنند. زمانی که یک مشتری محصول شما را برمیدارد تا لیبل آن را بخواند اگر درون این بسته‌بندی یک شوخی قرار داده باشید روز خسته‌کننده‌ی مشتری را کمی شاد کرده‌اید و همین امر باعث می‌شود مشتری محصول شما را در خاطر نگهدارد.

9- با محصول رقابت کنید:

بگذارید بسته‌بندی و لیبل شما با خود محصول رقابت کند. محصول و بسته‌بندی شما مانند روح و جسم، دو بخش تفکیک ناپذیرند، بنابراین هیچ نگرانی‌ای راجع به برنده و بازنده این رقابت وجود ندارد. بسیاری از علاقمندان آشپزی را دیده‌ام که برند خاصی از ادویه های آماده را، تنها به دلیل دستور پخت‌های متفاوتی که در داخل بسته‌بندی وجود دارد خریداری می‌کنند.

10- کار با جعبه را آسان کنید:

سهولت در استفاده، یک نکته مهم در بسته‌بندی هر محصول است. بسته به محصول مورد نظر، یک دسته یا شیار در بسته‌بندی لحاظ کنید تا حمل و استفاده از آن را برای مشتری ساده کند. اگر بسته‌بندی شما دسته نداشته باشد، مطمئناً مشتریان به دنبال سایر گزینه‌های موجود در بازار خواهند رفت. بنابراین، درصد موفقیت محصول شما در صورتی که دسته نداشته نباشد کمتر خواهد شد مگر اینکه انحصار بازار را در دست داشته باشد.

11- رنگ‌هایی را انتخاب کنید که کمک می کند تا محصول برجسته بماند:

رنگ‌بندی در چاپ جعبه و بسته‌بندی محصولات عنصر بسیار مهمی است. بنابراین باید رنگ بسته‌بندی محصول خود را با دقت بالایی انتخاب کنید. رنگ مزبور باید روشن بوده و به قدر کافی جلوه داشته باشد تا بتواند مشتریان را به سمت قفسه‌ای که محصول در آن قرار دارد، جذب کند. در عین حال رنگ مورد نظر نباید باعث آزار چشم شود.

هنگامیکه مشتری وارد راهروی سوپر مارکت می‌شود، بسته‌بندی محصول شما باید به وضوح از سایر محصولات رقیب قابل تشخیص باشد. علاوه بر این، برچسب محصول نیز باید خوانا باشد تا شخص بتواند نام محصول و برند آن را تنها با یک نگاه دریابد.

12- بسته بندی و چاپ جعبه را شفاف کنید:

شفافیت همیشه چیز خوبی است. اگر بسته بندی شما بتواند به شکلی خلاقانه محصولی را که با خود حمل می‌کند به نمایش بگذارد، می‌تواند در قلب بسیاری از مشتریان جای گرفته و برنده رقابت فروش محصول شود. بسته‌بندی‌های زیادی در بازار وجود دارند که طراحی روی جلد آن‌ها نشانی از محتویات داخلشان را در بر دارد.

اما می‌توانید به جای گذاشتن عکس چیپس بر روی بسته‌بندی آن، قسمتی از بسته مورد نظر را شفاف طراحی کنید تا به مصرف‌کننده اجازه دهید نگاهی اجمالی به چیپس واقعی بیاندازد. بجای نوشتن نام رنگ و کد رژ لب، بسته بندی آن را شفاف طراحی کنید تا رنگ واقعی رژ لب برای مشتریان قابل مشاهده باشد. با مشتریان خود شفاف بوده و محصولات خود را برای آنها قابل مشاهده کنید.

13- مسئولیت اصلی را فراموش نکنید:

وظیفه ی اصلی هر بسته‌بندی این است که محتویات داخل خود را ایمن نگاه دارد لذا دقت داشته باشید که در هنگام طراحی این امر را مد نظر قرار دهید چرا که هیچکس دوست ندارد محصولی با جذابیت بالا خریداری کند در حالیکه محتویات داخل آن از بین رفته اند و قابل استفاده نیستند.

14- دامنه توسعه را خراب نکنید:

شما هیچ‌وقت نمی‌دانید که چه زمانی محصول شما در بازار رونق می‌گیرد و لازم است تا دامنه محصولات خود را گسترش دهید. بنابراین توصیه می‌شود دامنه توسعه‌پذیری را در بسته‌بندی محصول خود در نظر بگیرید. یک بسته‌بندی خوب همیشه با درنظر گرفتن آینده ساخته می‌شود. ممکن است بگویید برای محصول جدید خود، بسته‌بندی جدیدی طراحی خواهید کرد.

اما طبق قوانین عملی بازار، نمی‌توانید بدون اینکه مانع حجم فروش خود شوید، این کار را انجام دهید. بهتر است بخاطر اعتماد مشتریان، محصول جدید را در یک بسته بندی مشابه با بسته بندی قدیمی عرضه کنید. غیر منطقی است که یک بسته‌بندی کاملا جدید ساخته و از ابتدا شروع به جذب مشتری کنید؛ در حالیکه برای همان محصول با بسته‌بندی دیگری، مشتری دارید.

نتیجه گیری

در نتیجه باید گفت که بسته‌بندی ضعیف می‌تواند به طور چشمگیری بر فروش محصول شما تاثیر منفی بگذارد. بنابراین همواره تلاش کنید تا طرحی موفق برای بسته‌بندی محصول خود داشته باشید. اگر نکات دیگری برای طراحی یک بسته‌بندی و لیبل چشمگیر در ذهن دارید، در صورت تمایل آن را با ما در میان بگذارید.

مجتمع چاپ روتا آماده ارائه انواع خدمات در خصوص چاپ انواع جعبه های :

چاپ جعبه پیتزا ، چاپ جعبه شیرینی ، چاپ جعبه دارو ، چاپ جعبه کیک ، چاپ جعبه کفش ، چاپ جعبه طلا ، چاپ جعبه پودر لباسشویی ، چاپ جعبه ادویه ، چاپ جعبه ایندبرد ، چاپ جعبه دارویی ، چاپ افست جعبه

چاپ جعبه بهداشتی ، چاپ جعبه بازی ، چاپ جعبه برگر ، چاپ جعبه بیسکویت ، چاپ جعبه هارد باکس ، چاپ جعبه پیراهن ، چاپ جعبه پوشاک ، چاپ جعبه پودر ، چاپ جعبه تنباکو ، چاپ جعبه تبلیغاتی ، چاپ جعبه شیرینی

چاپ جعبه چای ، چاپ جعبه چسب ، چاپ جعبه های چای