چاپ جعبه و بسته بندی محصولات

 • چاپ جعبه از تک رنگ تا پنج رنگ

 • 6 نوع درب و قفل مختلف

 • ابعاد دلخواه

 • انواع مقوا و کاغذ

 • خدمات پس از چاپ متنوع

چاپ جعبه

لیست محصولات

نوع بسته بندی و چاپ جعبه محصول در میزان فروش آن نقش به سزایی را ایفا می‌کند. فروش یک محصول تنها به کیفیت محصول بستگی ندارد. بلکه مهم‌ترین مرحله برای فروش محصول این است که محصول تولیدی در فروشگاه‌ها و مغازه‌ها بتواند نظر مشتریان را جلب کند و در قفسه‌ها به چشم بیاید. بنابراین یک محصول باکیفیت همراه با بسته‌بندی خوب و حرفه‌ای می‌تواند سطح فروش شما را در بازار پر رقابت امروز بالا ببرد. همین امر موجب شده تا تولیدکنندگان و کارخانجات بزرگ در سرتاسر جهان بخشی از شرکت خود را به طراحی و چاپ بسته‌بندی محصولاتشان اختصاص دهند.

شروع به کار طراحی و چاپ جعبه:

طراحی جعبه

پس از مشخص شدن ابعاد محصول، محتویات و لوازم جانبی که همراه با محصول به مشتری ارائه می‌شوند، می‌توان ابعاد جعبه شامل طول، عرض و ارتفاع را محاسبه کرد. بهترین نرم‌افزار جهت تهیه خط قالب جعبه، نرم‌افزار اتوکد است. پس از آماده کردن خط قالب توسط اتوکد می‌توان برای نرم‌افزارهای دیگر خروجی گرفت. پس از آماده‌کردن ابعاد و خط قالب جعبه حالا نوبت به طراحی ظاهری جعبه می‌رسد که به یک طراح باتجربه نیاز دارد.

پس از طراحی و قبل از ارسال آن جهت چاپ، آماده کردن یک ماکت نمونه از طرح می‌تواند ایرادات کار را به شما نشان دهد.

انواع چاپ جعبه

جعبه‌های بسته‌بندی در مدلها، جنس‌ها و افکت‌های پوششی مختلفی قابل تولید و چاپ است که در ادامه به تفکیک به توضیح هر کدام می‌پردازیم.

 1. جعبه مقوایی
 2. جعبه لمنیت کارتن
 3. جعبه هارد باکس یا جعبه سخت
 • مقوای پشت طوسی
 • مقوای گلاسه
 • مقوای ایندربرد (مقوای بهداشتی جهت صنایع غذایی، آرایشی و بهداشتی)
 • مقوای فانتزی مثل کتان، فابریانو و کارتی
 • مقوای کرافت

چاپ جعبه ارزان:

ارزان‌ترین راه چاپ و تولید جعبه برای محصولات تولیدی، استفاده از مقوای پشت طوسی است. مقوای پشت طوسی به دلیل اینکه از بازیافت کاغذهای پوشال و مقوا تولید می‌شود، نسبت به سایر مقواهای موجود در بازار قیمت کمتری دارد. لازم به ذکر است که مقوای پشت طوسی به دلیل دارا بودن قابلیت بازیافت، برای بسته‌بندی محصولات غذایی و بهداشتی که در تماس مستقیم با مقوا قرار می‌گیرند، مناسب نیست و باید از مقواهای دیگر استفاده کرد.

چاپ جعبه بهداشتی:

برای چاپ جعبه‌های محصولات غذایی و خوراکی، آرایشی_بهداشتی و دارویی باید از مقوای ایندربرد (بهداشتی) و یا پشت سفید استفاده کرد. این نوع مقواها از لحاظ بهداشتی مورد تایید بهداشت جهانی هستند و از لحاظ کیفیت چاپ نیز از مقواهای دیگر کیفیت بالاتری دارند.

نکته دیگری که در مورد مقوای ایندربرد باید گفت این است که این مقوا از لحاظ ضخامت و استقامت (در اصطلاح زیر دست) نسبت به سایر مقواها برتری دارد. برای چاپ مقوای ایندربردِ بالای 300 گرم معمولا از دستگاه‌های رولند استفاده می‌شود.

برای چاپ جعبه بهداشتی می‌توان از پوشش سلفون در داخل جعبه نیز استفاده کرد. به این صورت که بعد از چاپ، پشت مقوا سلفون براق کشیده می‌شود. این تکنیک معمولا برای محصولات غذایی مانند شیرینی، حلوا، کیک و ساندویچ که احتمال پس دادن روغن دارند مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این حالت جعبه دیگر روغنی نشده و حالت خود را از دست نداده و سالم می‌ماند.

انواع قفل‌های جعبه جهت بستن درب و کف جعبه:

برای بستن درب و کف جعبه از حالت‌های مختلفی استفاده می‌شود که در ذیل به معرفی و توضیح و نمایش فیلم چند مدل از آنها می‌پردازیم:

جعبه قفل ساده:

این قفل یکی از ساده‌ترین قفل‌های انواع جعبه می‌باشد که بعد از بسته‌شدن درب یک ضاعده یک تا دو سانتی به داخل خود جعبه برگشته و درب جعبه را قفل می‌نمایید. این قفل هم برای کف جعبه و هم برای درب جعبه مورد استفاده قرار می‌گیرد. از انواع مورد استفاده این قفل می‌توان به جعبه دارو، آرایشی بهداشتی ذکر کرد.

در فیلم زیر قسمت نحوه بسته شدن درب رو و درب زیرین نمایش داده شده است. لازم به ذکر است این مدل جعبه فقط از یک ضلع کناری چسب می‌خورد (در فیلم با خط های قرمز نمایش داده شده است)

جعبه با قفل مکمل درب:

در طراحی بعضی از جعبه‌ها بدلیل سنگین بودن محصول یا … از قفل مکمل درب استفاده می‌شود. قفل مکمل درب به این صورت است که پس از بسته شدن درب اول یک زاده 2 سانتی (بستگی به طول جعبه) به داخل درب اصلی فرو می‌رود این کار باعث مقاومت بیشتر درب اصلی می‌شود.

این مدل قفل مکمل برای جعبه‌های درب و کف دارویی هم برای درب اصلی جعبه و هم برای درب کف جعبه قابل اجرا می‌باشد. در جعبه‌های کف قفلی فقط برای درب جعبه قابل اجرا می‌باشد.

در فیلم زیر قسمت نحوه بسته شدن درب اول و زاده مکمل قفل درب نمایش داده شده است. لازم به ذکر است این مدل جعبه فقط از یک ضلع کناری چسب می‌خورد (در فیلم با خط های قرمز نمایش داده شده است)

جعبه با قفل مکمل درب

جعبه کف قفلی

این مدل جعبه با درب ساده و کف قفلی طراحی می‌شود. بدین صورت که در کف جعبه برای مقاومت بیشتر از هر چهار طرف زبانه‌ها به داخل تا شده و با درگیر شدن با هم تشکیل یک قفل محکم را می‌دهد. این مدل قفل برای کف جعبه نیز در صنعت بسته‌بندی به وفور مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نحوه بسته شدن کف جعبه در فیلم زیر نمایش داده شده است. لازم به ذکر است این مدل جعبه نیز از یک ضلع کناری احتیاج به چسباندن دارد که در فیلم زیر با هاشور قرمز نمایش داده شده است.

کارتن کف قفلی

جعبه قفل لاگباتم

این مدل قفل هم مانند قفل کف با به داخل آمدن زبانه‌ها درست می‌شود. با این تفاوت که در گوشواره‌های کناری با گذاشتن دو عدد خط تا یا پرفراژ و در جعبه چسبانی با چسباندن آنها به زبانه‌های بزرگتر پس از باز کردن جعبه در خط تولید کف جعبه بسته شده و زمان کمتری برای مونتاژ می‌برد. لازم به ذکر است که این مدل جعبه چسبانی از قیمت بالاتری برخوردار است.

جعبه لاگباتم در صحافی در 3 قسمت چسب زده می‌شود که در فیلم زیر با هاشور نارنجی رنگ نشان داده شده است.

جعبه لاگباتم

جعبه قفل کیبردی

این مدل طراحی جعبه و قفل از مدل‌های دیگر مصرف مقوای بیشتری دارد. در این مدل جعبه معمولا دارای ارتفاع کم می‌باشد و برای محصولاتی طراحی می‌شود که ارتفاع کمی دارند. مقوا در جعبه کیبردی پس از دور زدن کامل محصول از جلو با زبانه‌های اضافی که دارد در شیار کناری قفل می‌شود.

این مدل جعبه هیچ گونه صحافی و یا چسب کاری ندارد و تماما با دست مونتاژ می‌شود.

کارتن مادربردی

جعبه منقسم دار

جعبه‌های منقسم دار جعبه‌هایی هستند که محصول داخل آن باید بیشتر محافظت شود. این مدل جعبه‌ها معمولا برای صنایع روشنایی مثل جعبه لامپ و صنایع دارویی که داخل جعبه شیشه قرار می‌گیرد، مورد استفاده است. این مدل قفل قبل از بسته شده درب اصلی جعبه یک محافظ بر روی محصول قرار می‌گیرد و بعد درب اصلی جعبه بسته می‌شود.

جعبه درب و کف روی هم

این مدل جعبه که به جعبه پیراهنی هم معروف است مثل جعبه کیبردی مصرف مقوای بالایی دارد. زیرا هم برای درب و هم برای کف لبه‌هایی به داخل باید بر می‌گردد که مصرف مقوا را بالا می‌برد. این مدل طراحی جعبه احتیاج به جعبه چسبانی ندارد و کامل با دست مونتاژ می‌شود.

جعبه آویز دار

این مدل جعبه برای فضاهای فروشگاهی و آویزان کردن جعبه روی استند تبلیغاتی، چاپ و تولید می‌گردد. در طراحی این مدل جعبه در فضای بالای و در قسمت درب یک زبانه اضافه بستگی به ارتفاع و وزن جعبه حدود 3 الی 4 سانت در نظر می گیرند که با برگشت این زبانه به داخل جعبه حالت دوبل پیدا کرده و مقاومت بالایی پیدا می‌کند. در وسط این زبانه فضای پانج برای آویزان کردن به استند یا شلف در فروشگاه‌ها، در نظر گرفته می‌شود.

برای جلوگیری از پاره شده قسمت آویز در جعبه آویز دار معمولا از روکش سلفون استفاده می‌کنند.

در فیلم زیر نحوه بسته شده آویز و کف جعبه نمایش داده شده است.

چاپ جعبه کبریتی:

این مدل جعبه با اسم‌های مختلفی مانند جعبه کبریتی، جعبه کاور دار، جعبه کشویی و غیره شناخته می‌شود. طراحی این مدل جعبه به این صورت است که یک سینی داخلی برای فضای محصول و یک کاور رویه که این کاور سر و ته باز دارد برای روکش روی سینی در نظر گرفته می‌شود.

سینی و کاور به صورت کشویی داخل هم قرار می‌گیرد. برای تولید این مدل جعبه احتیاج به خط قالب دقیق می‌باشد تا فضای سینی داخل با ابعاد دقیق داخل کاور قرار گیرد. اگر کاور بزرگ باشد سینی به راحتی از داخل کاور می‌افتد و اگر کاور کوچک طراحی شود امکان دارد که سینی داخل کاور نرفته و باعث پاره شده آن می‌شود.

با انواع مقواها می‌توان جعبه کشویی را تولید کرد.

در فیلم زیر نحوه بسته شدن کاور و سینی داخلی نمایش داده شده است. لازم به ذکر است قسمت هاشور قرمز رنگ فضای چسب جعبه را نشان می‌دهد.

جعبه هدیه

این مدل بسته بندی معمولا برای جعبه‌های هدیه مثل جعبه شکلات، زعفران، بیسکویت، شیرینی و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این مدل جعبه‌ها معمولا از حالت‌های خاص و قالب‌های خاصی پیروی می‌کند. در ضمن آن ها هم بروی مقوای پشت طوسی و هم مقوای ایندربرد قابل اجرا می‌باشد.

در ادامه فیلم بسته شدن و جمع شدن چند مدل از این جعبه‌ها به نمایش گذاشته شده است.

لازم به ذکر است که در فیلم‌های زیر هاشور نارنجی فضای چسب کاری جعبه می‌باشد.

چاپ جعبه پستی:

این مدل جعبه‌ها برای ارسال بسته‌های پستی در سطح کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد. با پیشرفت شبکه‌های مجازی فروش اینترنتی محصولات در کشور رونق خوبی پیدا کرده است و شیوع بیماری کرونا و قرنطینه شدن شهرها، خرید مردم از طریق اینترنت چند برابر شده است.

یکی از آیتم‌های اساسی در فروش اینترنتی، بسته‌بندی محصول و ارائه آن به پست یا تیپاکس جهت تحویل به مشتری می‌باشد. چاپ جعبه پستی با مقوای ایندربرد و مقوای پشت طوسی امکان پذیر می‌باشد. البته لازم به ذکر است که این مدل مقواها برای محصولات سبک و کم وزن مورد استفاده قرار می‌گیرد برای محصولات سنگین‌تر باید از کارتن پستی استفاده گردد.

چاپ جعبه بالشتی:

این مدل جعبه معمولا برای بسته‌بندی‌های فروشگاهی سبک که حالت هدیه دارد مورد استفاده قرار می‌گیرد.  جعبه بالشتی معمولا برای بسته‌بندی شال، روسری و پوشاک سبک، کادویی فروشی‌ها، لوازم‌التحریر و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد. در سایز کوچک برای جواهر فروشی‌ها و بدلی فروشی‌ها هم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این مدل جعبه با بسته شدن فوری و فانتزی طرفداران زیادی پیدا کرده است.

برای خاص کردن این جعبه می‌توان با اضافه کردن سوراخ پانج و رد کردن نخ آن را به عنوان ساک دستی هم استفاده کرد.

برای تولید جعبه بالشتی هم از مقوای پشت طوسی و هم از مقوای ایندربرد می‌توان استفاده کرد. برای مقاومت بیشتر از سلفون مات یا براق هم می‌توان استفاده کرد.

در ادامه فیلم بسته شدن این مدل جعبه به نمایش گذاشته می‌شود. قسمت هاشور قرمز فضای چسب جعبه می‌باشد.

چاپ جعبه کاوری یا تخت:

این مدل جعبه‌ها معمولا برای محصولاتی در نظر گرفته می‌شوند که ضخامت خیلی کمی داشته، و برای طراحی جعبه امکان در نظر گرفتن عطف یا عرض نمی‌باشد. این مدل جعبه ها در صنعت موبایل برای گلس های محافظ گوشی و در صنایع غذایی برای بسته بندی زغفران و ادویه‌های کم وزن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در ادامه فیلم بسته شدن این مدل جعبه به نمایش گذاشته می‌شود. قسمت هاشور قرمز فضای چسب جعبه می‌باشد.

نمونه کارهای اجرایی ما جهت شرکتها و کارخانجات مختلف:

ارسال سفارش شما به تمام شهرهای ایران

شرکت چاپ و بسته بندی روتا پرینت آماده است تا خدمات چاپ جعبه را به تمام نقاط ایران ارائه دهد. مشتریان برای چاپ جعبه در تهران، کرج، مشهد، اصفهان، اهواز، تبریز، شیراز، زنجان، قزوین، همدان، یزد و سایر شهرهای ایران می‌توانند سفارش خود را از طریق پست، باربری یا تیپاکس دریافت کنند.