هم کاتالوگ و هم بروشور، اطلاعاتی در مورد شرکت، محصولات و خدماتش ارائه می دهد. با این حال، تفاوتی بین این دو وجود دارد. کاتالوگ، دفترچه یا کتابچه ای است لیست یک سری اقلام را به صورت سیستماتیک در خود جای داده اما بروشور کتابچه‌ای کوچک است که تصاویر و اطلاعاتی در مورد محصول یا خدماتی را ارائه می دهد. تفاوت اصلی این دو این است که تمامی محصولات و خدمات یک شرکت در کاتالوگ معرفی می شود اما بروشور اطلاعات مختصری درباره شرکت و چند محصول یا خدمات منتخب را در بر دارد.

کاتالوگ چیست؟

لیستی از اقلام است که با توضیحات و نظم خاصی نشان داده شده است. این نظم خاص برای این است که پیدا کردن هر چیز راحت باشد. این کاتالوگ ها را می توان در فروشگاه ها، نمایشگاه ها، کتابخانه ها، مراکز آموزشی و غیره می توان پیدا کرد. کاتالوگ های فروشگاهی، توضیحاتی در رابطه با تمامی محصولات در اختیار می گذارند. کاتالوگ کتابخانه، در بردارنده اطلاعاتی مانند نام کتاب، نویسنده، ژانر و مکان قرارگیری آن است. (کدام بخش و قفسه و …)

هدف از ساخت کاتالوگ انتقال اطلاعاتی در رابطه با محصول یا خدماتی است که توسط شرکتی ارائه می شود. اطلاعاتی ساده و ضروری در مورد آن محصول نوشته می شود و این اطلاعات به صورت مختصر و واضح بیان می‌شود. برخی کاتالوگ‌ها دارای تصویر محصول هم هستند. در زیر نمونه ای از یک کاتالوگ را می بینید.

بروشور چیست؟

کتابچه یا دفترچه جزوه مانندی است که شامل موارد توضیحی یا تبلیغاتی است. بروشورها برای تبلیغات استفاده شده و معرف شرکتی، محصولات یا خدماتش هستند. همچنین به مشتری ها در مورد مزایای محصول خاصی اطلاع رسانی می کنند. مثل بروشورهای سفر.

بروشورها معمولا روی کاغذ باکیفیتی چاپ می شوند، رنگی بوده تا می‌شوند. بروشور دو لَت، کاغذی است که در هر دو طرف پرینت شده و از وسط تا شده است.  بروشور سه لَت، دارای 6 بخش بوده و از دو قسمت تا شده است. همچنین می‌توان آنها را به صورت الکترونیکی ارائه کرد-که به آنها بروشور الکترونیکی می‌گویند و در زیر نمونه‌ای از آن را می‌بینید.

تفاوت بین کاتالوگ و بروشور

بروشور کاتالوگ
دفترچه یا کتابچه ای که دارای موارد توضیحی یا تبلیغی است لیستی از اطلاعات جزئی است که به صورت سیستماتیک قرار گرفته اند
ترتیب
ترتیبی برای قرارگیری اطلاعات وجود ندارد ترتیبی سیستماتیک دارند، به خصوص به ترتیب الفبایی
محتوا
اطلاعاتی خاص در مورد شرکت و برخی محصولات منتخب شامل اطلاعات ضروری محصولات است
تصاویر
دارای تصاویر رنگی و جذاب برخی از آنها شامل تصویر محصول هستند
صفحات
معمولا دارای یک صفحه هستند حداقل دارای چند صفحه است