چاپ جعبه، بسته بندی محصولات تولید شده چیست؟

تولید کننده محصولات مختلف باید بدانند که چاپ جعبه و یا بسته‌بندی خوب محصولات از خود محصول مهم‌تر است. و اولین چیزی که در فروشگاه و مغازه در رویت خریدار و مشتری قرار می‌گیرد بسته‌بندی و نوع چاپ آن می‌باشد. پس یک محصول باکیفیت با بسته‌بندی خوب و حرفه‌ای می‌تواند سطح فروش شما را در بازار پر رقابت امروز بالا ببرد.

به همین دلیل شرکتها و کارخانجات بزرگ دنیا در کشورهای پیشرفته بخش مستقلی جهت طراحی بسته‌بندی محصولات خود دارند. تا بتوانند سهم بیشتری در بازار رقابت داشته باشند.

شروع به کار طراحی و چاپ جعبه:

طراحی جعبه

بعد از مشخص شدن ابعاد محصول و محتویات و لوازم جانبی که با محصول به مشتری ارائه می‌شود می‌توان ابعاد جعبه را محاسبه کرد. که شامل طول، عرض و ارتفاع می‌باشد. بهترین نرم‌افزار جهت تهیه خط قالب جعبه، نرم‌افزار اتوکد است. از این نرم افزار پس از آماده کردن خط قالب برای نرم افزارهای دیگر می توان خروجی گرفت. پس از آماده کردن ابعاد و خط قالب جعبه حالا نوبت به طراحی ظاهری جعبه می‌رسد که به یک طراح باتجربه نیاز دارد.

پس از طراحی قبل از ارسال طراحی جهت چاپ آماده کردن یک ماکت نمونه می‌تواند ایرادات کار را به شما نشان دهد.

انواع چاپ جعبه

چاپ جعبه در مدلها، جنس ها و افکت‌های پوششی مختلفی قابل تولید و چاپ می‌باشد که در ادامه به تفکیک به انواع آن می‌پردازیم.

جعبه ها در 3 مدل قابل تولید و چاپ هستن:

 1. جعبه مقوایی
 2. جعبه لمنیت کارتن
 3. جعبه هارد باکس یا جعبه سخت

انواع مقوا جهت چاپ جعبه

 • مقوای پشت طوسی
 • مقوای گلاسه
 • مقوای ایندربرد ( مقوای بهداشتی جهت صنایع غذایی ، آرایشی و بهداشتی )
 • مقوای فانتزی مثل کتان ، فابریانو ، کارتی
 • مقوای کرافت

نمونه کارهای چاپ جعبه

چاپ جعبه ارزان:

ارزان‌ترین راه چاپ و تولید جعبه جهت محصولات تولیدی استفاده از مقوای پشت طوسی است. مقوای پشت طوسی به واسطه اینکه از بازیافت مقوا و کاغذهای پوشال تولید میشود نسبت به سایر مقواهای موجود در بازار قیمت کمتری دارد. لازم به ذکر است که مقوای پشت طوسی به دلیل بازیافتی بودن مناسب صنایعی که مواد غذایی و بهداشتی در معرض مستقیم مقوا قرار می گیرد، نیست. و باید از مقواهای دیگر استفاده کرد.

چاپ جعبه بهداشتی:

برای چاپ جعبه‌های صنایع غذایی و خوراکی، صنایع آرایشی و بهداشتی و دارویی باید از مقوای ایندربرد (بهداشتی) و یا پشت سفید استفاده کرد. این نوع مقواها هم از لحاظ بهداشتی مورد تایید بهداشت جهانی و هم از لحاظ کیفیت چاپ از مقواهای دیگر بالاتر است.

نکته دیگری که در مورد مقوای ایندربرد باید گفت این است که این مقوا از لحاظ ضخامت و استقامت (در اصطلاح زیر دست) از سایر مقواها بالاتر است. برای چاپ مقوای ایندربرد بالای 300 گرم معمولا از دستگاهای رولند استفاده می شود.

برای چاپ جعبه بهداشتی می توان از پوشش سلفون در داخل جعبه نیز استفاده کرد. به این صورت که بعد از چاپ پشت مقوا سلفون براق کشیده می شود. این تکنیک معمولا در مواردی مورد استفاده قرار می‌گیرد که مواد غذایی مثل شیرینی، حلوا، کیک و ساندویچ احتمال پس دادن روغن دارند. دیگر در این حالت جعبه روغنی نشده و حالت خود را از دست نداده و سالم می‌ماند.

انواع قفل‌های جعبه جهت بستن درب و کف جعبه:

برای بستن درب و کف جعبه از انواع قفل‌های و حالت‌های مختلف استفاده می‌شود که در ریز به چند مدل از آنها می پردازیم:

 • قفل ساده
 • قفل کف قفلی
 • قفل لاگباتم
 • قفل کیبردی
 • قفل منقسم دار
 • درب و کف روی هم

که در ادامه به توضیحاتی درباره آنها می پردازیم.

این قفل یکی از ساده ترین قفل های جهت انواع جعبه می باشد که بعد از بسته شدن درب یک ضاعده یک تا دو سانتی به داخل خود جعبه برگشته و درب جعبه را قفل می نمایید. این قفل هم برای کف جعبه و هم برای درب جعبه مورد استفاده قرار می گیرد. از انواع مورد استفاده این قفل می توان به جعبه دارو ، آرایشی بهداشتی ذکر کرد.

این مدل جعبه با درب ساده و کف قفلی طراحی می شود. بدین صورت که در کف جعبه جهت مقاومت بیشتر از هر چهار طرف زبونها به داخل تا شده و با درگیر شدن با هم تشکلیل یک قفل محکم جهت جعبه را می دهد. این مدل قفل جهت کف جعبه نیز در صنعت بسته بندی به وفور مورد استفاده قرار می گیرد.

ماکت جعبه لاگباتم

این مدل قفل هم مانند قفل کف با به داخل آمدن زبونها درست می شود. با این تفاوت که در گوشواره های کناری با گذاشتن دو عدد خط تا یا پرفراژ و در جعبه چسبانی با چسباندن آنها به زبونهای بزرگتر پس از باز کردن جعبه در خط تولید کف جعبه بسته شده و زمان کمتری جهت مونتاژ می برد. لازم به ذکر است که این مدل جعبه چسبانی از قیمت بالاتری برخوردار است.

این مدل طراحی جعبه و قفل از مدل های دیگر مصرف مقوای بیشتری دارد. این مدل جعبه معمولا دارای ارتفاع کم می باشد و برای محصولاتی طراحی می شود که ارتفاع کمی دارند. مقوا در جعبه کیبردی پس از دور زدن کامل محصول از جلو با زبونه های اضافی که دارد در شیار کناری قفل می شود.

جعبه های منقسم دار جعبه های هستن که محصول داخل آن باید بیشتر محافظت شود. این مدل جعبه ها معمولا جهت صنایع روشنایی مثل جعبه لامپ و صنایع دارویی که شیشه داخل جعبه می گذارن مورد استفاده قرار می گیرد. این مدل قفل بدین صورت است که قبل از بسته شده درب اصلی جعبه یک محافظ بروی محوصل قرار می گیرد و بعد درب اصلی جعبه بسته می شود.

جعبه درب روی کفاین مدل جعبه که به جعبه پیراهنی هم معروف است مثل جعبه کیبردی مصرف مقوای بالایی دارد. زیرا هم برای درب و هم برای کف لبه هایی به داخل باید بر میگردد که مصرف مقوا را بالا می برد. این مدل طراحی جعبه احتیاج به جعبه چسبانی ندارد و کامل با دست مونتاژ می شود.

نمونه کارهای اجرایی ما جهت شرکهتای مختلف:

انواع خدمات پس از چاپ در جعبه:

لازم بذکر است که در خدمات پس از چاپ به صورت ترکیبی هم می توان استفاده کرد مثل:

 • سلفون مات + یووی موضعی
 • سلفون مات + یووی موضعی + طلاکوب و یا نقره کوب
 • برجسته سازی با کلیشه + یووی موضعی
 • یووی موضعی + طلاکوب و یا نقره کوب
 • و دیگر مدلها

زمانی وجود داشت که بسته بندی محصولات تنها ظرف دربرگیرنده‌ی آنها بوده و برچسب روی بسته‌بندی‌ها نیز تنها برای ذکر جزییات محصول بود. هم اکنون بازار درحال تغییر، مسئولیت‌های اضافی بسیاری را برعهده کسانی که مسئول طراحی بسته‌بندی محصولات یک شرکت هستند، گذاشته است.

بسته بندی محصولات همراه با لیبل‌های آنها هم اکنون مسئولیت مهم جذب مشتری را بر عهده دارند. از آنها انتظار می‌رود تا راجع به خود صحبت کرده و مشتریان را برای انتخاب آنها از قفسه فروشگاه فریب بدهند.
این مسئولیت افزون یافته در بسته‌بندی و لیبل محصولات، در نهایت بر دوش طراحان گرافیک قرار می‌گیرد. آنها موظفند تمام خلاقیت خود را در طراحی بسته‌بندی محصول به کار بگیرند تا بسته‌بندی مزبور بتواند عملکردی مانند یک فروشنده برای محصول داشته باشد. هر طراح گرافیک از اهمیت بسته‌بندی محصول و طراحی برچسب روی آن به خوبی آگاه است. بنابراین، آنها همواره در جستجوی راهنمایی ها و ترفندهایی هستند تا طرح خود را برای مشتریان جذاب تر کنند.

در اینجا 14 راهکار برای طراحی بسته بندی و چاپ جعبه خلاقانه ذکر شده است:

1 – بسته بندی را قابل استفاده کنید:

نمونه بسته بندی قابل استفاده GEMS

هیچ چیز نمی‌تواند بهتر از این باشد که بسته‌بندی یک محصول به روش‌های گوناگونی بیش از آنچه که از آن انتظار می‌رود، قابل استفاده باشد. یک بسته‌بندی، محصول را درخاطر ماندگار خواهد ساخت، در صورتیکه برای مشتری حتی بعد از استفاده از محصول مفید و قابل استفاده باشد.
برای مثال، طرح جدید بسته بندی شکلات Gems یک توپ پر از شکلات Gems است و این، یک بسته‌بندی قابل استفاده برای مشتریان نهایی آن یعنی کودکان به شمار می‌رود. اگر کودکی بفهمد پس از خوردن شکلات ها توپ را برای بازی خواهد داشت، همیشه تمایل خواهد داشت تا آن را بخرد. نه تنها کودکان، بلکه بزرگسالان نیز دوست دارند تا هرکجا که می‌توانند، چیزهایی به دست بیاورند که برای آنها دارای مزایای دو جانبه باشد. با قابل استفاده کردن یک بسته بندی، می‌توانید مشتریان را با نشان دادن منافع دوجانبه‌ی آن جذب کنید.

2 – بسته‌بندی را با محصول سازگار کنید:

هر بسته‌بندی تنها مربوط به یک محصول خاص است. بنابراین، باید به شیوه‌ای طراحی شود که نشانگر رابطه دوستانه‌اش با محصول باشد. اگر یک بسته‌بندی منعکس‌کننده رابطه تکمیل‌کننده خود با محصول نباشد، می‌تواند به راستی مانع فروش محصول گردد. سس کچاپ همیشه در مواقعی که در ظروف شیشه ای بسته بندی می شد، برای استفاده کنندگان ایجادمشکل می نمود.
هاینز بسته بندی قابل فشردن وارونه ی خود را برای کچاپ معرفی کرد و باعث شد فروش آن تنها به دلیل طرح بسته بندی خوش آیندش چندین برابر شود. بنابراین، لازم است تا ایده های طراحی بسته بندی خلاقانه و سازگار با محصول برای محصول خود بیابید.

3 – برخی نسخه های ویژه روانه بازار کنید:

خرید ضربتی یک عادت بد برای مصرف کنندگان تلقی می شود؛ اما هنگامیکه شما در جانب فروشندگان قرار داشته باشید، باید این خرید ضربتی را ترویج کنید.
با بازار رقابت همراه باشید، تعداد محدودی بسته بندی که با رویدادهای جاری مرتبط است، معرفی کنید. به عنوان مثال، اگر فصل بازی های FIFA است، بسته بندی های خلاقانه مرتبط با فوتبال را با تعداد محدود معرفی کنید تا خرید ضربتی را در میان علاقمندان فوتبال ترویج دهید.

4 – به شیوه ای صحیح قواعد را بشکنید:

کنار گذاشتن قوانین متعارف برای شکستن یکنواختی همیشه ایده ای مناسب بوده است. اما ضمن اینکه قوانین را زیر پا می گذارید، مطمئن باشید که در مسیر درستی گام برمی دارید. تقریبا همه ی صنایع دارای قوانین از پیش تعریف شده ای هستند. برای مثال، کفش ها در جعبه کارتونی می آیند، خمیردندان ها در تیوب ها پر می شوند و در جعبه متلایز بسته بندی شده و غیره.

اگر بتوانید قوانین صنعت خود را تغییر داده و یک بسته بندی خلاقانه ارائه دهید، محصول شما هرگز ناشناخته نخواهد ماند. اما ضمن شکستن قوانین، ضروری است اطمینان حاصل کنید که رابطه مکمل بین محصول و بسته بندی آن را خراب نمی کنید.

5 – یک بسته بندی ساده و بدون دردسر درست کنید:

هنگامیکه یک کار خلاقانه مانند ایجاد یک بسته بندی و یا طراحی و چاپ جعبه و یا چاپ و طراحی یک برچسب را انجام می دهید، قانون “کمتر، بیشتر است” را به خاطر داشته باشید! خوب است که هنگام طراحی خلاق باشید؛ اما مراقب خطای “زیاده روی کردن” باشید. طراحی و چاپ جعبه و همچنین برچسب آن باید تمیز و ساده باشد. پاکیزه نگاه داشتن برچسب به معنی مخفی کردن اطلاعات مورد نیاز نیست. تمامی اطلاعات مربوطه را برروی بسته بندی محصول خود درج کنید، اما آن را بیش از حد هنری نکنید.

6 – مطابق با روند بازار پیش بروید:

در دوره رسانه های اجتماعی، موارد بسیاری وجود دارد که با  لفت و لعاب دادن و غلو کردن تبدیل به مد و ترند می شود. درخصوص آن ترندها به روز باشید و آن را در طراحی و چاپ جعبه و بسته بندی خود به کار بگیرید. از آن غلوهای ایجاد شده توسط فیلم ها و رسانه های اجتماعی استفاده کنید تا فروش محصول خود را بالا ببرید. هنگامی که در این روند شیرجه بزنید، مصرف کنندگان جذب محصول شما می شوند و به این ترتیب حجم فروش محصول شما افزایش می یابد.

7 – هنگام طراحی و چاپ یک محصول، با مصرف کننده همدل باشید:

هنگامیکه تولید و چاپ جعبه را برای محصولی آغاز می کنید، قبل از طراحی باید از نقطه نظر یک مصرف کننده به آن بیاندیشید. به انتظاری که یک مصرف کننده ممکن است از محصول شما داشته باشد فکر کنید. به عنوان مثال مواردی مانند چیپس و بیسکویت را در نظر بگیرید.
به عنوان یک مصرف کننده، ممکن است بخواهید بعد از خوردن نصف چیپس درب آن را ببندید و باقی آن را برای مصرف در آینده بگذارید. چه می شد اگر می توانستید یک بسته بندی با قابلیت مهر و موم کردن مجدد بسازید؟ مصرف کنندگان عاشق این بسته بندی خواهند شد و این امر به صورت خودکار فروش شما را افزایش خواهد داد.

8 – در کار خود طنز را بگنجانید:

هیچ قانونی وجود ندارد که شما را از شوخ طبعیبا مشتریانتان منع کند. مجبور نیستید چاپ جعبه و لیبل محصول خود را رک و راست نگه دارید. شما همیشه می توانید برای بسته بندی محصول خود چند شوخی به کار ببرید تا رابطه دوستانه ی بین خود و مشتریانتان را گسترش دهید. استفاده از شوخ طبعی در واقع مشتری را به سمت محصول شما جذب خواهد نمود.

9 – با محصول رقابت کنید:

بگذارید بسته بندی و لیبل شما با خود محصول رقابت کند. محصول و بسته بندی شما مانند روح و جسم، دوبخش تفکیک ناپذیرند، بنابراین هیچ نگرانی راجع به برنده و بازنده وجود ندارد. بسیاری از علاقمندان آشپزی را دیده ام که برند خاصی از ادویه های آماده را – تنها به دلیل دستور پخت های متفاوتی که در داخل بسته وجود دارد خریداری می کنند.

10 – کار با جعبه را آسان کنید:

سهولت در استفاده یک نکته مهم در هر بسته بندی محصول است. بسته به محصول مورد نظر، یک دسته یا شیار در بسته بندی لحاظ کنید تا حمل و استفاده ی آن را برای مشتری ساده کنید. اگر بسته بندی شما دسته نداشته باشد، مطمئناً مشتریان به دنبال سایر گزینه های موجود در بازار خواهند بود. بنابراین، محصول شما در صورتی که دارای دسته نباشد، موفق نخواهد شد؛ مگر اینکه انحصار بازار را داشته باشد.

11 – رنگ هایی را انتخاب کنید که کمک می کند تا محصول برجسته بماند:

رنگبندی در چاپ جعبه و بسته بندی محصولات عنصر بسیار مهمی است. بنابراین باید رنگ بسته بندی محصول خود را با دقت بالایی انتخاب کنید. رنگ مزبور باید روشن بوده و به قدر کافی جلوه داشته باشد تا بتواند مشتریان را به سمت قفسه ای که محصول در آن قرار دارد، جذب کند. در عین حال رنگ مورد نظر نباید باعث آزار چشم شود.
هنگامیکه مشتری وارد راهروی سوپر مارکت می شود، بسته بندی محصول شما باید به وضوح از سایر محصولات رقیب قابل تشخیص باشد. علاوه بر این، برچسب محصول نیز باید خوانا باشد تا شخص بتواند نام محصول و برند آن را تنها با یک نگاه دریابد.

12 – بسته بندی و چاپ جعبه را شفاف کنید:

شفافیت همیشه چیز خوبی است. اگر بسته بندی شما بتواند به شکلی خلاقانه محصولی را که با خود حمل می کند به نمایش بگذارد، می تواند در قلب مشتریان زیادی جا گرفته و برنده ی رقابت در فروش شود. بسته بندی های زیادی در بازار وجود دارد که برروی خود عکس محتویات شان را دارند.
اما می توانید به جای گذاشتن عکس چیپس برروی بسته بندی آن، قسمتی از بسته ی مورد نظر را شفاف طراحی کنید تا به مصرف کننده اجازه دهید نگاهی اجمالی به چیپس واقعی بیاندازد. بجای نوشتنم نام رنگ و کد رژ لب، بسته بندی آن را شفاف طراحی کنید تا رنگ واقعی رژ لب برای مشتریان قابل مشاهده باشد. با مشتریان خود شفاف بوده و محصولات خود را برای آنها قابل مشاهده کنید

13- مسئولیت اصلی را فراموش نکنید:

درحالیکه به ایده هایی برای جذاب کردن بسته بندی برای مشتریان خود فکر می کنید، مسئولیت اصلی آن را، از قبیل ایمن نگاه داشتن محصول فراموش نکنید. مواد خوراکی باید به خوبی مهر و موم و هوابندی شود. بنابراین شما نمی توانید آنها را مستقیما در یک جعبه ی کارتنی شل و ول بسته بندی کنید، تنها به این دلیل که می خواهید از بقیه متفاوت باشد.

خلاق باشید؛ اما در ذهن داشته باشید که بسته بندی شما نباید بر نحوه ماندگاری محصول شما تاثیر منفی بگذارد. نگهداری محصول به صورت ایمن و مناسب اولین و مهمترین هدف هر نوع بسته بندی بوده و هر هدف دیگری در مرتبه دوم اهمیت پس از آن قرار می گیرد. هیچ کس محصولی را که دارای زیباترین و خلاقانه ترین بسته بندی است، اما اگر نتوانسته است محتوای خود را ایمن و قابل استفاده نگه دارد، خریداری نخواهد کرد.

14 – دامنه توسعه را خراب نکنید:

شما هیچ وقت نمی دانید که چه زمانی محصول شما در بازار رونق گرفته و لازم است تا دامنه محصولات خود را گسترش دهید. بنابراین توصیه می شود دامنه توسعه پذیری را در بسته بندی محصول خود نگهدارید. یک بسته بندی خوب همیشه با درنظر گرفتن آینده ساخته می شود. ممکن است بگویید برای محصول جدید خود بسته بندی جدیدی طراحی خواهید کرد.
اما طبق قوانین عملی بازار، نمی توانید بدون اینکه مانع حجم فروش خود شوید، این کار را انجام دهید. بهتر است بخاطر اعتماد مشتریان محصول جدید را در بسته بندی ای مشابه با بسته بندی قدیمی عرضه کنید. غیر منطقی است که یک بسته بندی کاملا جدید ساخته و از ابتدا شروع به جذب مشتری کنید؛ وقتی در حال حاضر برای یکی از محصولات خود مشتری دارید.

نتیجه گیری

بنابراین، چیزی بیش از این برای گفتن وجود ندارد که بسته بندی ضعیف می تواند به طور چشمگیری برروی فروش محصول شما تاثیر بگذارد. بنابراین همواره تلاش کنید تا طرحی موفق برای بسته بندی محصول خود داشته باشید. اگر نکات دیگری برای طراحی یک بسته بندی و لیبل چشمگیر در ذهن دارید، در صورت تمایل آن را با ما در میان بگذارید.