چاپ جعبه، بسته بندی محصولات تولید شده چیست؟

تولید کننده محصولات مختلف باید بدانند که چاپ جعبه و یا بسته بندی خوب محصولات از خود محصول مهمتر است. و اولین چیزی که در فروشگاه و مغازه در رویت خریدار و مشتری قرار می گیرد بسته بندی و نوع چاپ آن می باشد. پس یک محصول با کیفیت با بسته بندی خوب و حرفه ای می تواند سطح فروش شما را در بازار پر رقابت امروز بالا ببرد.

به همین دلیل شرکتها و کارخانجات بزرگ دنیا در کشورهای پیشرفته بخش مستقلی جهت طراحی بسته بندی محصولات خود دارند تا بتوانند سهم بیشتری در بازار رقابت داشته باشند .

شروع به کار طراحی و چاپ جعبه:

طراحی جعبه

بعد از مشخص شدن ابعاد محصول و محتویات و لوازم جانبی که با محصول به مشتری ارائه می شود می توان ابعاد جعبه را محاسبه کرد که شامل طول، عرض و ارتفاع می باشد. بهترین نرم افزار جهت تهیه خط قالب جعبه نرم افزار اتوکد می باشد که از این نرم افزار پس از اماده کردن خط قالب خروجی برای نرم افزار دیگر می توان گرفت. پس از آماده کردن ابعاد و خط قالب جعبه حالا نوبت به طراحی ظاهری جعبه می رسد که به یک طراح باتجربه نیاز دارد.

پس از طراحی قبل از ارسال طراحی جهت چاپ اماده کردن یک ماکت نمونه می تواند ایرادات کار را به شما نشان دهد.

انواع چاپ جعبه

چاپ جعبه در مدلها، جنس ها و افکتهای پوششی مختلفی قابل تولید و چاپ می باشد که در ادامه به تفکیک به انواع آن می پردازیم .

جعبه ها در 3 مدل قابل تولید و چاپ هستن:

 1. جعبه مقوایی
 2. جعبه لمنیت کارتن
 3. جعبه هارد باکس یا جعبه سخت

انواع مقوا جهت چاپ جعبه

 • مقوای پشت طوسی
 • مقوای گلاسه
 • مقوای ایندربرد ( مقوای بهداشتی جهت صنایع غذایی ، آرایشی و بهداشتی )
 • مقوای فانتزی مثل کتان ، فابریانو ، کارتی
 • مقوای کرافت

نمونه کارهای چاپ جعبه

چاپ جعبه ارزان:

ارزان‌ترین راه چاپ و تولید جعبه جهت محصولات تولیدی استفاده از مقوای پشت طوسی می باشد. مقوای پشت طوسی به واسطه اینکه از بازیافت مقوا و کاغذ های پوشال تولید می شود نسبت به سایر مقواهای موجود در بازار قیمت کمتری دارد. لازم به ذکر است که مقوای پشت طوسی به دلیل بازیافتی بودن بدرد صنایعی که مواد غذایی و بهداشتی در معرض مستقیم مقوا قرار می گیرد نمی خورد و باید از مقواهای دیگر استفاده کرد.

چاپ جعبه بهداشتی:

برای چاپ جعبه های صنایع غذایی و خوراکی ، صنایع آرایشی و بهداشتی و دارویی باید از مقوای ایندربرد (بهداشتی ) و یا پشت سفید استفاده کرد. این نوع مقوا ها هم از لحاظ بهداشتی مورد تایید بهداشت جهانی و هم از لحاظ کیفیت چاپ از مقواهای دیگر بالاتر است.

نکته دیگری که در مورد مقوای ایندربرد باید گفت این است که این مقوا از لحاظ ضخامت و استقامت ( در اصطلاح زیر دست ) از سایر مقواها بالاتر است. برای چاپ مقوای ایندربرد بالای 300 گرم معمولا از دستگاهای رولند استفاده می شود.

برای چاپ جعبه بهداشتی می توان از پوشش سلفون در داخل جعبه نیز استفاده کرد. به این صورت که بعد از چاپ پشت مقوا سلفون براق کشیده می شود. این تکنیک معمولا در مواردی مورد استفاده قرار می گیرد که مواد غذایی مثل شیرینی ، حلوا ، کیک ، ساندویچ و سایر موادی که دارای پس دادن روغن است، دیگر در این حالت جعبه روغنی نشده و حالت خود را از دست نداده و سالم می ماند.

انواع قفلهای جعبه جهت بستن درب و کف جعبه:

برای بستن درب و کف جعبه از انواع قفلهای و حالتهای مختلف استفاده می شود که در ریز به چند مدل از آنها می پردازیم:

 • قفل ساده
 • قفل کف قفلی
 • قفل لاگباتم
 • قفل کیبردی
 • قفل منقسم دار
 • درب و کف روی هم

که در ادامه به توضیحاتی درباره آنها می پردازیم.

این قفل یکی از ساده ترین قفل های جهت انواع جعبه می باشد که بعد از بسته شدن درب یک ضاعده یک تا دو سانتی به داخل خود جعبه برگشته و درب جعبه را قفل می نمایید. این قفل هم برای کف جعبه و هم برای درب جعبه مورد استفاده قرار می گیرد. از انواع مورد استفاده این قفل می توان به جعبه دارو ، آرایشی بهداشتی ذکر کرد.

این مدل جعبه با درب ساده و کف قفلی طراحی می شود. بدین صورت که در کف جعبه جهت مقاومت بیشتر از هر چهار طرف زبونها به داخل تا شده و با درگیر شدن با هم تشکلیل یک قفل محکم جهت جعبه را می دهد. این مدل قفل جهت کف جعبه نیز در صنعت بسته بندی به وفور مورد استفاده قرار می گیرد.

ماکت جعبه لاگباتم

این مدل قفل هم مانند قفل کف با به داخل آمدن زبونها درست می شود. با این تفاوت که در گوشواره های کناری با گذاشتن دو عدد خط تا یا پرفراژ و در جعبه چسبانی با چسباندن آنها به زبونهای بزرگتر پس از باز کردن جعبه در خط تولید کف جعبه بسته شده و زمان کمتری جهت مونتاژ می برد. لازم به ذکر است که این مدل جعبه چسبانی از قیمت بالاتری برخوردار است.

این مدل طراحی جعبه و قفل از مدل های دیگر مصرف مقوای بیشتری دارد. این مدل جعبه معمولا دارای ارتفاع کم می باشد و برای محصولاتی طراحی می شود که ارتفاع کمی دارند. مقوا در جعبه کیبردی پس از دور زدن کامل محصول از جلو با زبونه های اضافی که دارد در شیار کناری قفل می شود.

جعبه های منقسم دار جعبه های هستن که محصول داخل آن باید بیشتر محافظت شود. این مدل جعبه ها معمولا جهت صنایع روشنایی مثل جعبه لامپ و صنایع دارویی که شیشه داخل جعبه می گذارن مورد استفاده قرار می گیرد. این مدل قفل بدین صورت است که قبل از بسته شده درب اصلی جعبه یک محافظ بروی محوصل قرار می گیرد و بعد درب اصلی جعبه بسته می شود.

جعبه درب روی کفاین مدل جعبه که به جعبه پیراهنی هم معروف است مثل جعبه کیبردی مصرف مقوای بالایی دارد. زیرا هم برای درب و هم برای کف لبه هایی به داخل باید بر میگردد که مصرف مقوا را بالا می برد. این مدل طراحی جعبه احتیاج به جعبه چسبانی ندارد و کامل با دست مونتاژ می شود.

نمونه کارهای اجرایی ما جهت شرکهتای مختلف:

انواع خدمات پس از چاپ در جعبه:

لازم بذکر است که در خدمات پس از چاپ به صورت ترکیبی هم می توان استفاده کرد مثل:

 • سلفون مات + یووی موضعی
 • سلفون مات + یووی موضعی + طلاکوب و یا نقره کوب
 • برجسته سازی با کلیشه + یووی موضعی
 • یووی موضعی + طلاکوب و یا نقره کوب
 • و دیگر مدلها

چاپ جعبه هارد باکس:

جعبه هارد باکس یا جعبه سخت یکی از جعبه های فانتزی و زیبا در تولید جعبه می باشد که از ترکیب لمینت کار چاپ شده برروی مقوا کرجی و یا مقراضیان درست می شود. جهت چاپ جعبه هارد باکس ابتدا کار سفارش داده شده توسط مشتری برروی کاغذ نازک مثل گلاسه 135 گرم ، یا کرافت نازک چاپ شده و پس از انجام مراحل خدمات پس از چاپ  و اتمام  آن برروی مقوای کرجی که خود نیز دارای ضخامت های مختلف می باشد لمینت شده و پس از قالب خوردن کار با دستگاه دایکات کار صحافی و اماده تحویل می گردد.

زمانی وجود داشت که بسته بندی محصولات تنها ظرف دربرگیرنده ی آنها بوده و برچسب روی بسته بندی ها نیز تنها برای ذکر جزییات محصول بود. هم اکنون بازار درحال تغییر، مسئولیت های اضافی بسیاری را برعهده ی کسانی که مسئول طراحی بسته بندی محصولات یک شرکت هستند، گذاشته است.

بسته بندی محصولات همراه با لیبل های آنها هم اکنون مسئولیت مهم جذب  مشتری را بر عهده دارند. از آنها انتظار می رود تا راجع به خود صحبت کرده و مشتریان را برای انتخاب آنها از قفسه فروشگاه فریب بدهند.
این مسئولیت افزون یافته در بسته بندی و لیبل محصولات، در نهایت بر دوش طراحان گرافیک قرار می گیرد. آنها موظفند تمام خلاقیت خود را در طراحی بسته بندی محصول به کار بگیرند تا بسته بندی مزبور بتواند عملکردی مانند یک فروشنده برای محصول داشته باشد. هر طراح گرافیک از اهمیت بسته بندی محصول و طراحی برچسب روی آن به خوبی آگاه است. بنابراین، آنها همواره در جستجوی راهنمایی ها و ترفندهایی هستند تا طرح خود را برای مشتریان جذاب تر کنند.

در اینجا 15 راهکار برای طراحی بسته بندی و چاپ جعبه خلاقانه ذکر شده است:

1 – بسته بندی را قابل استفاده کنید:

هیچ چیز نمی تواند بهتر از این باشد که بسته بندی یک محصول به روش های گوناگونی بیش از آنچه که از آن انتظار می رود، قابل استفاده باشد. یک بسته بندی، محصول را درخاطر ماندگار خواهد ساخت، در صورتیکه برای مشتری حتی بعد از استفاده از محصول مفید و قابل استفاده باشد.
برای مثال، طرح جدید بسته بندی شکلات Gems یک توپ پر از شکلات Gems است و این، یک بسته بندی قابل استفاده برای مشتریان نهایی آن یعنی کودکان به شمار می رود. اگر کودکی بفهمد پس از خوردن شکلات ها توپ را برای بازی خواهد داشت، همیشه تمایل خواهد داشت تا آن را بخرد. نه تنها کودکان، بلکه بزرگسالان نیز دوست دارند تا هرکجا که می توانند، چیزهایی به دست بیاورند که برای آنها دارای مزایای دو جانبه باشد. با قابل استفاده کردن یک بسته بندی، می توانید مشتریان را با نشان دادن منافع دوجانبه ی آن جذب کنید.

2 – بسته بندی را با محصول سازگار کنید:

هر بسته بندی تنها مربوط به یک محصول خاص است. بنابراین، باید به شیوه ای طراحی شود که نشانگر رابطه دوستانه اش با محصول باشد. اگر یک بسته بندی منعکس کننده ی رابطه تکمیل کننده خود با محصول نباشد، می تواند به راستی مانع فروش محصول گردد. سس کچاپ همیشه در مواقعی که در ظروف شیشه ای بسته بندی می شد، برای استفاده کنندگان ایجادمشکل می نمود.
هاینز بسته بندی قابل فشردن وارونه ی خود را برای کچاپ معرفی کرد و باعث شد فروش آن تنها به دلیل طرح بسته بندی خوش آیندش چندین برابر شود. بنابراین، لازم است تا ایده های طراحی بسته بندی خلاقانه و سازگار با محصول برای محصول خود بیابید.

3 – برخی نسخه های ویژه روانه بازار کنید:

خرید ضربتی یک عادت بد برای مصرف کنندگان تلقی می شود؛ اما هنگامیکه شما در جانب فروشندگان قرار داشته باشید، باید این خرید ضربتی را ترویج کنید.
با بازار رقابت همراه باشید، تعداد محدودی بسته بندی که با رویدادهای جاری مرتبط است، معرفی کنید. به عنوان مثال، اگر فصل بازی های FIFA است، بسته بندی های خلاقانه مرتبط با فوتبال را با تعداد محدود معرفی کنید تا خرید ضربتی را در میان علاقمندان فوتبال ترویج دهید.