تقریبا همه ما تا به حال پوستر یا تراکت را برای اهداف گوناگونی طراحی کرده‌ایم. چه برای تبلیغ شخصی باشد و چه مشتری، پوسترها می‌توانند یک روش جالب برای ارائه پیغام‌ها باشند و می‌توان در طراحی آنها از موارد جالبی استفاده کرد.

طراحی پوستر با یک بوم معمولی آغاز می‌شود. ابعاد متداول پوستر، 35 در 50 سانتیمتر است. اندازه پوستر با فرمت بزرگ معمولاً 60 در 45 سانتیمتر و یا 50 در 70 سانتیمتر است. پوسترها می‌توانند به صورت عمودی و یا افقی طراحی شوند، اما بیشتر آنها با جهت‌گیری عمودی طراحی می‌شوند. حال به چند نکته مفید برای بهبود طراحی پوستر شما اشاره میکنیم.

1 – خواندن آن را از فاصله زیاد میسر کنید:

اولویت اول یک پوستر، آگاه ساختن افراد از یک رویداد است. اطلاعات کلیدی باید از فاصله زیاد قابل خواندن باشد تا مردم را به سمت پوستر بکشاند و سلسله مراتب را در متن ايجاد کند.

متن موجود در پوستر تبلیغاتی در سه لایه ی مجزا قرار میگیرد:

الف) تیتر:
اصلی‌ترین و بزرگترین عنصر متن در طراحی پوستر، تیتر آن است که می‌تواند همراه با یک المان هنری به کار رود و یا خود به صورت یک المان هنری باشد. فونتی را انتخاب کنید که خوانا و جذاب بوده و باعث افزایش توجه شود.

ب‌) جزئیات:
در سطح دوم متن به سوالات “چه چیز، چه زمانی و کجا؟” باید پاسخ دهید. فرد برای انجام آنچه پوستر شما از او می‌خواهد، به چه اطلاعاتی نیاز دارد؟ اطلاعات را در این قسمت به گونه‌ای مختصر فراهم کنید.

در مورد اندازه، دو گزینه وجود دارد: 1) اندازه این بخش از متن را حدودا نصف اندازه عنوان اصلی انتخاب کنید و یا 2) به استفاده از اندازه بزرگتر ادامه دهید و از تکنیک دیگری برای ایجاد کنتراست بین عنوان اصلی و جزئیات استفاده کنید.
انتخاب یکی از این دو گزینه اغلب به المان‌ها و اهمیت متن ثانویه بستگی دارد.

ج‌) نوشته های ریز:
عموما در پوسترهایی که تبلیغ یک فیلم را میکنند، هرآنچه که باعث شود فرد تصمیم به تماشای فیلم بگیرد در این قسمت از پوستر مشاهده می‌شود. در واقع این قسمتی از پوستر است که تنها افرادی آن را میخوانند که توسط بخش اول و دوم پوستر به ان جذب شده باشند. بنابراین این بخش را با سایز کوچک بنویسید تا از راه دور قابل خواندن نباشد.

2 – کنتراست را بالا ببرید:

شما تنها به اندازه ی یک نگاه اجمالی فرصت دارید تا توجه فرد را به پوستر جلب کنید. کنتراست بالا بین عناصر می‌تواند به شما در دستیابی به این هدف کمک کند. استفاده از پالت رنگ های یکنواخت با درجه بندی کم رنگ را فراموش کنید.
طراحی پوستر فرصت فوق العاده ای برای استفاده از پالت رنگ های جیغ و یا فونت‌هایی است که ممکن است برای پروژه‌های دیگر، احمقانه به نظر برسد.

همچنین به یک رنگ پس زمینه جیغ فکر کنید. در بسیاری موارد طراحان پوستر با یک زمینه سفید شروع می‌کنند. اگر پرینتر شما اجازه می‌دهد، از رنگ‌های برجسته و غلیظ استفاده کنید تا پوستر شما از سایر پوسترها متمایز گردد.

3 – سایز و لوکیشن را در نظر بگیرید:

پوستر شما کجا نصب می‌شود؟ پاسخ این سوال حاوی اطلاعاتی همچون ” اندازه پوستر، وجود درهم ریختگی بصری پیرامون پوستر و این امر است که آیا افرادی که پوسترشما را می‌بینند به راه‌های تماس درج شده در آن اهمیت می‌دهند و یا خیر ” که این اطلاعات در طراحی پوستر، کمک شایانی به شما میکند.

کنتراست بصری نه تنها در درون طرح شما اهمیت دارد، همچنین به عنوان یک فاکتور مهم خارجی نیز قلمداد می شود. به عنوان مثال اگر پوستر شما قرار است برروی یک دیوار سبز نصب شود، ممکن است بخواهید که از طرحی با رنگ متضاد با رنگ دیوار استفاده کنید تا طرح شما در محیط پیرامونش محو نگردد.

4 – یک نسخه کوچکتر درست کنید:

اغلب از پوسترها برای نصب در ابعاد بزرگ استفاده میشود تا افراد زیادی بتوانند آن را ببینند. اما این امر را به خاطر داشته باشید که ” هر فرد باید 20 بار با چیزی مواجه شود تا آن را به خاطر بسپارد” بنابراین بهتر است تا از نسخه های کوچک‌تر پوستر خود نیز استفاده کنید. این نسخه‌ها را میتوانید با روش‌های مختلفی در معرض دید عموم قرار دهید:

  • آن را در فضای مجازی به اشتراک بگذارید.
  • کارت پستال یا کتابچه‌ای با سایز letter از آن بسازید.
  • به ساختن یک صفحه درحال آماده‌سازی “poster-version” برای وب‌سایت خود بیاندیشید.
  • نسخه‌ای از پوستر خود بسازید که بتوان آن را ایمیل کرد.

5 – یک عنصر بصری بزرگ به کار بگیرید:

در هر پوستر نیاز به یک تصویر غالب است که از دور قابل تشخیص باشد. این تصویر یک عامل کلیدی است  لذا باید با دقتی بالا انتخاب شود. هنگام طراحی پوستر، به استفاده از برش‌های کلوز آپ از چهره‌ها و یا عناصر، تصاویر تک آیتمی، یک صحنه معمولی با یک نقطه کانونی واضح و یا یک فن چاپ جدید با میزان فریبندگی بالا فکر کنید. بعد از انتخاب تصویر، در مورد عناصر لایه‌بندی شده دقت کنید. متون و تصاویر باید دارای تضاد کافی باشند تا به طور مستقل قابل مشاهده باشند.

6 – از فضای زیادی استفاده کنید:

وقتی صحبت از طراحی پوستر است، از فاصله اغراق آمیز بین عناصر استفاده کنید. ممکن است در ابتدا برایتان کمی خنده دار به نظر برسد اما وجود فاصله اضافی، تاثیر بصری و خوانش را از فواصل دور به طرز چشمگیری افزایش می دهد.

در موارد زیر وجود فاصله اضافی در طراحی پوستر می تواند موجب شگفتی گردد:

  • بین حروف مجزا (انفرادی) (فاصله کم می تواند باعث شود حروف در فواصل زیاد تار دیده شوند.)
  • بین خطوط متن
  • پیرامون حاشیه های داخلی زمینه
  • بین تصاویر و عکس ها
  • پیرامون مهم ترین عنصر طرح (می خواهید مردم اول چه چیزی را در پوستر شما ببینند؟)

7 – در طراحی و چاپ پوستر خود راه های تماس را ذکر کنید :

هدف از چاپ پوستر تبلیغاتی، روبرو کردن مردم با یک موضوع خاص است که اغلب شامل دعوت شخص به چیزی از قبیل کنسرت، فیلم و یا سایر رویدادها است. به همین دلیل وجود راه های تماس، عنصری حیاتی در پوستر به شمار می رود. اگر بخواهید راه تماسی برای وب سایت یا برنامه (اپ) خود طراحی کنید، چه می کنید؟ اینجا نیز همان کار را کنید و در طراحی آن، امتیاز ویژه ای اختصاص دهید.

تفاوت پوستر با طراحی وب سایت در این است که فراهم کردن راه تماس به سادگی وب سایت نیست. در وب سایت گزینه sign up یا email us اقدامات رایجی هستند که در پوستر نمی توانید آنها را به کار ببرید. (فراخوانی برای اقدام، اغلب شامل اطلاعات مربوط به رویداد یا یک راه ارتباطی در طراحی پوستر است. اگر بدانید که از خوانندگان پوستر انتظار می رود پس از خواندن آن چه کاری را انجام دهند، آنگاه می توانید طریقه تماس را طراحی کنید).

(بسیاری از طراحان به استفاده از کدهای QR علاقمندند که افراد با اسکن آنها اطلاعات مورد نیاز را به دست می آورند. از این ابزار تنها در صورتی استفاده کنید که در بازار، کار شما رایج و محبوب باشد.)

8 – با استفاده از تکنولوژی چاپ ایجاد تمرکز کنید :

طراحی پوستر یکی از موقعیت هایی است که می توانید با تایپوگرافی های زیبا، دیوانه وار عمل کنید. برخی از بهترین پوسترها بدون هیچ گونه عکس یا تصویری و تنها با استفاده از رنگ و نوشته ایجاد شده اند.

همان اصول تایپوگرافی را درنظر بگیرید که می خواهید با هر پروژه دیگری انجام دهید. الان وقت این نیست که از 10 فونت در یک جا استفاده کنید. اما میتوانید بولد کردن، عریض کردن و بزرگ کردن حروف را امتحان کنید.

با این گزینه های تایپ ، لحن پروژه را تنظیم کنید. از فونتی استفاده کنید که حال و هوای مناسب با رویداد را نشان دهد. ممکن است در ابتدا برایتان چالش برانگیز باشد، اما می تواند یک تمرین کاملاً انرژی بخش تلقی گردد.