چاپ ست ادرای چیست :

چاپ ست ادرای شامل مجموعه از چاپ سربرگ و چاپ پاکت نامه در ابعاد مختلف جهت مصارف داخلی و نامه نگاریهای مختلف در شرکتها ، سازمانها ، کارخانجات و غیره می باشد که به دستگاه چاپ افست و یا دیجیتال چاپ می شود در ادامه ما به انواع و مدلهای آن می پردازیم.

انواع سربرگ :

جهت چاپ سربرگ معمولا از کاغذهای 80 گرم و 100 گرم تحریر استفاده می شود. اگر قصد پرینت گرفتن برروی سربرگ را دارید پیشنهاد ما به شما ترجیها کاغذ 100 گرم تحریر می باشد زیرا در پرینتر جمع و پاره نمی شود و شما با اطمینان بیشتری پرینت می گیرد.

سربرگها در دو مدل یک رو و دورو قابل چاپ می باشد. در چاپ سربرگ می توان از چاپ یک رنگ تا چهاررنگ و هم رنگهای پنجم و پنتوم استفاده کرد. جهت زیبایی خیلی بیشتر سربرگ ها می توان از تکنیک برجسته و طلاکوب نیز استفاده کرد.

ابعاد مورد استفاده در چاپ سربرگها به شرح زیر می باشد:

 1. سربرگ A4 ( ابعاد 21*29.7 )
 2. سربرگ A5 ( ابعاد 14.8*21 )
 3. سربرگ B4 ( ابعاد 25*35 ) 
 4. سربرگ B5 ( ابعاد 25*17.5 )

البته ابعاد A6 و یا B6 نیز چاپ می شود که بیشتر به یادداشت تبلیغاتی و یا یادداشت زیر دستی مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع تولید و چاپ پاکت نامه :

در چاپ پاکت نامه می توان از چاپ یک رنگ تا چهاررنگ به صورت یک رو ویا دورو استفاده کرد.

ابعاد مورد استفاده در چاپ پاکت نامه به شرح زیر می باشد:

پاکت نامه A3 ( ابعاد 31*43 )

پاکت نامه A4 ( ابعاد 23*31 )

پاکت نامه A5 ( ابعاد 22*16 )

پاکت نامه B5 ( ابعاد 18* 26 )

پاکت نامه ملخی ( ابعاد 11*22 )

در پاکت نامه با توجه به ابعاد استاندارد و جهانی کاغذ لازم است ابعاد پاکت ها را در طول و عرض 1 تا 1.5 سانت بزرگتر گرفت تا کاغذ داخل پاکت راحتر برود.

لازم به ذکر است که در طراحی پاکت نامه درب پاکت را هم از ضلع کوچک و هم از ضلع بزرگ می توان در نظر گرفت. به پاکت نامه هایی که درب پاکت در ضلع بزرگ قرار میگیرد پاکت کیفی نیز گفته می شود.

کاغذ مورد استفاده در چاپ پاکت نامه:

در چاپ پاکت نامه از انواع کاغذ و مقوا می توان استفاده کرد که در ادامه به آن می پردازیم.

 • کاغذ تحریر 80 گرم
 • کاغذ تحریر 100 گرم
 • کاغذ تحریر 120 گرم
 • مقوای کارتی 150 گرم
 • مقوای کارتی 200 گرم
 • مقوای کارتی 250 گرم
 • کاغذ گلاسه 135 گرم
 • کاغذ گلاسه 150 گرم
 • کاغذ گلاسه 170 گرم
 • کاغذ گلاسه 200 گرم
 • کاغذ گلاسه 250 گرم
 • کاغذ کرافت در گرماژ نازک
 • کاغذ نخودی درگرماژ نازک

مراحل تولید پاکت نامه:

پس از مرحله چاپ پاکت نامه نوبت به صحافی و پاکت سازی آن می رسد. در این مرحله اگر چاپ پاکت روی کاغذ نازک مثل 100 گرم تحریر ، کلاسه 135 گرم و کاغذ کرافت نازک انجام شده باشد می توان با دستگاه پاکت سازی و بدون ساخت قالب صحافی آن را انجام داد.

ولی اگر چاپ پاکت نامه رو مقوای ضخیم مثل 200 گرم و یا 250 گرم انجام شده باشد باید برای آن قالب تهیه شود. و پس از انجام مرحله قالبزنی توسط دستگاه لترپرس و یا دایکات سپس توسط صحاف به طور دستی کار صحافی انجام شود.

تولید و چاپ پاکت نامه های خاص:

جهت بعضی از مصارف نوع تولید و چاپ پاکت نامه متفاوت می شود در ادامه به شرح بعضی از آنها می پردازیم:

 1. پاکت نامه پنجره دار
 2. پاکت نامه با روکش سلفون و ضد آب
 3. پاکت نامه با محافظ داخلی ضربه گیر

پاکت نامه پنجره دار:

این نوع پاکت نامه مورد مصرف بعضی از سازمانها و آزمایشگاها و بیمارستانها می باشد. تکنیک تولید این نوع پاکت نامه بین این صورت است که پس از چاپ درمرحله ساخت قالب یک فضای به عنوان پنجره در نظر گرفته می شود و پس از قالب زنی توسط دستگاه و صحافی کامل پاکت در هنگام استفاده پس از گذاشتن نامه و یا برگه داخل آن بدون نیاز به باز کردن درب شماره و یا اسم شخص از بیرون دیده می شود.

پاکت نامه با روکش سلفون و ضد آب:

این نوع پاکت نامه صرفا بنا به سفارش مشتری و مصرف آن می باشد. این مدل پاکت نامه پس از چاپ با روکش سلفون حالت ضد آب پیدا کرده و با این تکنیک علاوه بر ضد آب شدن مقاومت بالای نیز پیدا می کند. در صحافی این مدل پاکت نامه بخاطر وجود سلفون از چسب دوطرفه یا چسب M استفاده شود.

پاکت نامه با محافظ داخلی ضربه گیر:

این نوع پاکت نامه صرفا جهت سازمانها و شرکتهای مورد استفاده قرار می گیرد که محتویات داخل بسته شاید چیزی غیر از نامه اداری باشد و بخاط وجود این ضربه گیرها خطر شکستگی و خرد شدن و خیس شدن محتوی بسته کمتر می شود. در ادارهای پست و بسته های پستی به وفور از این نوع پاکت نامه در ابعاد مختلف استفاده می شود.

https://telegram.me/Rotaprinting

نمونه کارهای چاپ ست اداری